АктуалноГрадътКултураНовини

Как събраха историята на България на Венецианското биенале?

Участия на приливи и отливи, много бели петна в историята и дългогодишно неразбиране какво представлява Венецианското биенале – всичко това е събрано в разказа на изложбата Acqua Alta, посветена на българските участия във Венеция от 1910 година до 2014 година. Тя може да бъде разгледана в галерия „Капана“ (бившия Детмаг) на Малката главна улица в Пловдив. Куратори на изложбата са Светлана Куюмджиева и Пламен Петров. Освен много история, те са събрали и голяма част от картините, с които сме участвали през годините във Венеция, както и произведения на съвременното изкуство от участията ни в последните няколко издания.

В изложбата са представени участията на от 1910 и 1942 година, както и тези след Втората световна война – през 1948 година и 1964-а. Изложбата запълва много бели петна и разказва за някои по-малко известни участия. „През 1993 година една художничка получава одобрение индивуалното ѝ участие да се счита като национално“, разказа Светлана Куюмджиева, но всички опити да я открият се оказват безуспешни.

Голяма част от картините са част от музейните колекции на различни галерии, но сред тези колекции има и творби съвременно изкуство – нещо, което в последните години беше рядко срещано. В последните години все повече галерии се обръщат към съвременнното изкуство, но какво трябва да бъде отношението към тези произведения е въпрос на различни гледни точки. „Аз самият изпадам в противоречие, мислейки си дали галериите трябва да откупуват съвременни творби или по-скоро да създават среда, в която тези работи да достигат до меценати, които да ги откупуват. Така след години, когато времето е дало своята оценка за тези творби, меценатските колекции могат да запълват тези на галериите“, коментира Пламен Петров.

Как бе събрана историята на българските участия на Венцианското биенале, как старото изкуство комуникира със съвременното в изложбата и какво е мястото на съвременното изкуство в днешните художествени галерии, разказаха в подкаста „В Капана на Под Тепето“ изкуствоведите Светлана Куюмджиева и Пламен Петров. Чуйте още от тях във видеото:

Теодор Караколев

Пише по темите, свързани с културата, културното наследство и история… More »

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина