Екологично почистване на килими
Когато навън се образува дебела снежна покривка и продължава да вали, тогава е дошъл момента да освежите килима по метода на нашите баби от соца
В едно не толкова далечно време, когато все още имаше истински зими с пухкав сняг, хората почистваха килимите си с падането на първия. Традицията на тупането на килими в снега беше хит от 70-те до 90-те години на ХХ век, не само в България, а и в цяла Източна Европа. Обикновено килимите се тупаха в събота и децата биваха изпращани да пазят ред на лоста пред блока.
Според опита на нашите баби това е метод, който дава магически резултати – премахва прах и мръсотия, които снегът абсорбира, а ниските температури спомогат за унищожаването на бактериите и акарите. Това е било достъпно и екологично почистване, преди съвременните прахосмукачки да станат широко разпространени.
Как се прави? Когато навън се образува дебела снежна покривка и продължава да вали, тогава е дошъл момента да освежите килима по метода на нашите баби от соца. Грабвайте килима, обувайте зимните ботуши и бягайте на двора или зеленото междублоково пространство!
Инструкции за почистване на килим със сняг:
- Изтърсете килима добре, след което го закачете в двора, за да се аклиматизира към ниските температури на вън. Оставете го да постои така за около половин час.
- След като е постоял на вън към 30 минути, килимът е готов за работа. Сложете го да легне на земята, но внимавайте – важно е да има дебела снежна покривка, защото иначе може да се зацапа. Постарайте се наоколо да има достатъчно пространство, което да ви позволява да работите спокойно.
- Вземете една лопата и започнете да наръсвате сняг върху килима. Покрийте го с тънък слой сняг и оставете да подейства. Комбинацията сняг и ледено студен въздух ще замрази всички микроби, бактерии и досадни акари, които са се загнездили в него.
- Нека килима стои заринат със сняг около 20 минути. След това почистете снега от горе и го обърнете на другата страна за да повторите всичко това от начало.
- След като е стоял още 20 минути на другата страна, килимът е готов да се освободи от снежната прегръдка. Изтърсете го добре, а след това го сложете да виси на простира на двора за около половин час.
- След като времето изтече, вземете килима, изтърсете го внимателно и го върнете в стаята. Най-впечатляващото от всичко е, че заради ниските температури и структурата на снега, килимът ще е на практика почти напълно сух.
Това е един много изкусен и щадящ начин за почистване на текстилните подови настилки заради почистваща сила на снега. Резултатът е дезинфекция, свежест и никакви повреди върху килима.