АктуалноГрадътКварталиМненияНовини

Джентрификацията* в пловдивските църкви

Още един двор на храм в централната градска част на Пловдив става … паркинг

Част от двора на църквата „Свети Харалампи“ в квартал Мараша ще бъде превърната в паркинг, за това алармираха жители на централния пловдивски квартал.

Екипът на Под тепето ви разказа подробно за един от най-ранните пловдивски куполни храмове, който е сгушен на малка уличка близо до река Марица в рубриката Архивите разказват: В църквата „Св. Харалампий“ намират убежище много жители на Перущица, след клането през 1876 г. Преди създаването му на парцела имало училище, част от неговия дувар е запазена в двора, за който става дума.

Към днешна дата обаче хората, живеещи около храма се притесняват от факта, че Пловдивската митрополия има намерение да изкорени дърветата в двора и да го превърне в паркинг. Това са успели да проучат съкварталците, които ни изпратиха сигнала, след като видели част от антуража на Николай Пловдивски да обикаля и прави замервания в парцела.

Припомняме, че такъв случай в града ни вече има. Това се случи със задния двор на църквата „Св. Св. Кирил и Методий“, срещу Хуманитарната гимназия преди близо 2 години. Там бяха съборени неизползваеми стари сгради и изкоренени дърветата, след което митрополията чакълира, сложи ограда с катинар и го ползва като паркинг.

Дворчето на малката църква в Мараша е също толкова малко и се намира заключено между 3 кооперации. То не бе поддържано дълги години, разказват съседите.

Въпреки това е някакъв зелен оазис, който ако се поддържаше подобаващо и имаше достъп до него, щеше да води още повече миряни в храма.

Жителите на района се обявяват категорично против превръщането на църковния двор в паркинг, което ще доведе до наличието на отровни газове под прозорците им.

Те подчертават, че не са били уведомявания за промяната на предназначението на двора.

Хората също така подчертават, че църковните служители имат запазено паркомясто на улицата пред храма.

П.П.: Припомняме, че за строежа на параклиса на Трихълмието до Гръцкото училище, също нямаше уведомени съседи, които се явяват заинтересовани лица. – Кметът носи камъка за бъдещия параклис на Джамбаз тепе (ВИДЕО). Когато Под тепето извади истината около този строеж Николай Пловдивски привидя платени ругатели на православието (ГАЛЕРИЯ). Напомням още, че по този повод написах: „Аргументите в защита на незаконосъобразния акт на властта и църквата, с които Николай Пловдивски привидя платени ругатели на православието,  са меко казано „манипулативни“ и съм много далеч от мисълта, че Н.ВПр. не разбира какво иска гражданското общество, което не се отъждествява с безропотни миряни.“

  • Джентрификацията е процесът на промяна на характера на квартала чрез притока на по-заможни жители и фирми. 

Терминът джентрификация е измислен от германско-британския социолог Рут Глас през 90-те години. Той е неологизъм, който идва от английския език, „джентри“, което в буквален превод означава „от благороден произход“ или „добре роден“.

Джентрификацията е процес на градска трансформация, който „прогонва“ жителите на периферните квартали и превръща тези региони в основни райони. Спекулациите с недвижими имоти, засиленият туризъм и държавните дейности са отговорни за явлението.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по програми за свободата на словото и разследваща журналистика.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина