АктуалноГрадътИзбор на редактораМненияНовини

Да стигнеш жп-гарата: Мисия невъзможна

До всички пътници към жп-гарата: Предвиждайте поне 10 минути отгоре, когато отивате към Централна гара поради транспортния хаос. Той не е автомобилен, а пешеходен. Проектантите и строителите на пробива под гарата са направили достъпа до железопътните перони почти абсурден, особено ако носите куфар на колелца или имате смелостта да тръгнете натам като майка с количка, или трудноподвижно лице с инвалидна количка.

Два са легалните подстъпи към сградата на Централна гара към днешна дата. Единият от тях е през Бетонния мост от страната на Кючук париж, слизайки по стълбището от моста. Оттам трябва да вървите през тротоара откъм гарата, след което попадате на разоран чакълест участък, който е почти невъзможен за преминаване с каквото и да е с колелца. Всъщност този маршрут масово се предприема – но с незаконно пресичане от страната на автогарата.

Ако не ви се обикаля през Бетонния мост, трябва да се прескачате с автомобилите без пешеходна пътека

Заради пробива старите платна на бул. „Христо Ботев“ са изринати и е направен заобиколен асфалтиран път, но, разбира се, само за автомобили. Пешеходците трябва да ходят по чакъл и пръст, докато стигнат тесен процеп в оградата.

Пресекли сте живи? Успех с дърпането на куфар

Ако не знаете този таен лабиринт е особено забавно, ако вървите в обратна посока: излизайки от гарата с желание да отидете в града. Единствената „информационна табела“ за променената схема на движение е малко напечатано листче измежду 4-5 други шарени табели.

Другата опция е да обиколите целия квартал срещу гарата. Преминавайки през подлеза, почти невъзможен за трудноподвижни лица, излизате на спирката срещу жп-гарата. Там обаче има изненада: тротоарът по бул. „Васил Априлов“ е изцяло затворен отвсякъде. Причината – поставянето на инфраструктурата, заради която ще бъдат унищожени десетки стогодишни дървета.

Безобразно е отношението и към все още оцелелите – грозно облепени с тиксо и напръскани със спрей, дърветата носят информацията, че „западният тротоар на бул. „Васил Априлов“ е затворен“ и трябва да преминете по улиците „Кавала“ и „Д-р Никола Ковачев“. Ако случайно сте забравили компаса и картата си, тук-таме има стрелки, които указват посоката.

Така, ако имате желание да пресечете колелото на жп гарата, вместо да минете по една пешеходна пътека, трябва да заобиколите около 500 метра из квартала. Като не е само това – на места ви чакат още препятствия, като на ъгъла на „Васил Априлов“ и „Руски“, където на пешеходците е предоставен процеп от около 50 сантиметра, невъзможен за разминаване на двама души.

Успешно разминаване, мили пловдивски майки с колички

Разбира се, този маршрут се игнорира от повечето преминаващи около гарата. Загражденията на разделителната ивица пред Автогара „Юг“ са частично премахнати и почти всички пловдивчани са принудени от обстоятелствата да притичват между колите без светофар, пешеходна пътека или каквато и да е друга законна регулация на движението – за да не обикалят през Бетонния мост. Само и само да стигнат до прашния чакъл отсреща.

Идентична е ситуацията и от другата страна, където масово се пресича над подлеза, тъй като по необясними причини стълбището до спирката на гарата е затворено. Така много от хората притичват през бул. „Христо Ботев“ към отсрещната спирка.

Кой е отговорен за безумната организация на движението, която поставя пешеходците в абсурдни ситуации и на практика ги принуждава да преминават в опасност между автомобилите не е съвсем ясно, както в сложната ситуация, когато община и държавна компания си прехвърлят топката за унищожението на десетки чинари в горещия град. Единствено можем да се надяваме този ремонт да премине без пострадали.

И освен да си предвиждате тръгване 10 минути по-рано, заради безумно обикаляне, може и да си предвиждате да запалите по една свещ за здраве.

Теодор Караколев

Пише по темите, свързани с културата, културното наследство и история на изкуството и архитектурата.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина