COVID – 19 за Пловдив в цифри: 17 оздравяха

12 са в болница, трима в интензивно, двама са мъртви

Какви медикаменти се прилагат за лечението на хоспитализираните? На този въпрос отговори проф. Карен Джамбазов – изпълнителен директор на УМБАЛ „Свети Георги“

1839 са поставените под карантина хора на територията на град Пловдив и областта към днешна дата.

17 са оздравелите и изписани пациенти, които са прекарали коронавирус. 12 са хоспитализираните и потвърдените случаи на COVID – 19, трима от тях са на интензивно лечение. Това стана ясно след днешното заседание на Медицинския щаб към Областния кризисен щаб при областния управител на Пловдив.

Данните съобщи д-р Сийка Димчева – представител на Регионалната здравна инспекция в щаба. Два с смъртните случаи до този момент, обяви тя, като използва медицински термин на латиница.

Днес още 33 души очакват своите резултати от взети проби.

Какви медикаменти се прилагат за лечението на хоспитализираните? На този въпрос отговори проф. Карен Джамбазов – изпълнителен директор на УМБАЛ „Свети Георги“.

„На този етап прилагаме това, което ни е дадено като указание. Всички сме на ясно, че няма утвърдено лечение. В нашата болница основниям медикамент е Хлорохин, който се комбинира с различни антибиотици, Азитромицин, Левокса. Това са основните по препоръки на нашите пулмолози към момента. Очакваме утре специалистите от различните клиники на УМБАЛ „Св. ГЕорги“ да предадат протоколи с препоръки, които са едни единни алгоритми за поведение. Ще ги споделим и с другите колеги.“

82 броя респираторна апаратура има в болничните заведения на територията на областта, съобщи Дани Каназирева. Тя подчерта, че не е притеснение броят на леглата, а липсата на персонал, който да работи с апаратите. Свободни легла в 18-ти болници в пловдивско днес са 429, от тях интензивни са 91.

Щабът категоризира болниците в три нива на компетентност.

„Първо ниво, с пожелания да останем само на първо ниво, да задържим ситуацията и да приключим успешно, са Каспела, Свети Георги, Пълмед, Иван Рилски, Св. Каридадт, ВМА, Окръжна и Карловската болница. В тях вече се работи с пациенти с COVID_19q имат готонст с легла, респираторна апаратура и персонал, който да работи на нея. Спазени са изцяло указанита на НОЩ, като се отделени корпуси, за да наяма смесване на потоците.

Второ ниво – Транспортна и Сети Пантелеймон.

Трето – Всички останали лечебни заведения на територията на града и областта, в това число и Свети Мина. Там е извършена проверка от РЗИ и искам да кажа, никога никой не е искал от тях интнезивни грижи, единствено и само да поеме леки и среднотежки случаи, за да затворим темата. Там няма анестезиолози и реаниматори, които да работят с апаратура, а и нея я няма. Искрено се надяваме, че няма да стигнем до там“, заключи областният управител.

Exit mobile version