Архивите разказват: кога е направен Бетонният мост?

Лентата е прерязана 15 дни предсрочно от тогавашния секретар на ОК на БКП Иван Панев

Съдбата на Бетонния мост бе люта политическа дъвка през последния мандат. Днес той изживява последните си дни в сегашното състояние, но си остава важна пътна връзка от най-гъстонаселения квартал под тепетата към централната градска част.

Кога ще отиде в историята е въпрос на броени дни. Очаква се най-късно средата на идния месец – януари 2024-а г. това да стане ясно. Предстоящата реконструкция ще трае поне 5-6 месеца, а след това под него безпрепятсвено ще минават високоскоростни влакове по линиите отдолу.

Каква е историята на съоръжението?

Всъщност за първи път съоръжение там е издигнато след направен търг 16 ноември 1929 . То е било част от т. нар.  „Калпакчиево шосе“ и е изградено с павирана настилка за една година. Материалът е бил доставян от тухларната на Павел Калпакчиев.

Няколко десетилетия по-късно на мястото на недостатъчното за тогавашния трафик съоръжение се извършва разширение. То започва на 1 декември 1980 г. по времето на кмета Христо Мишев. Официално Бетонният мост – такъв, какъвто го познаваме днес, е открит на 5 юни 1981.

Трицветната летна се прерязва пред медии и официални лица от секретаря на ОК на БКП Иван Панев. На събитието присъства и Стоян Кошулев – председател на ИК на Окръжния народен съвет. Проектът е завършен от фирмите „Трансстрой“ и „Мостстрой“.

Известно напрежение предизвиква успоредното строителство и на Асеновградския надлез и гоненето на срокове, но в крайна сметка Бетонния мост е открит 15 дни предсрочно под ръководството на Васил Методиев, съобщава в. „Отечествен глас“.

Какво друго се случва по това време в града под тепетата четете в Lost in Plovdiv.

Exit mobile version