В Пловдив не знаеш дали и кога ще дойде рейс, в Бургас виждаш на живо онлайн ремонтите, транспорта…
Община Бургас представи преди няколко дни новата интегрирана информационна система, която представя различна информация на гражданите – както се изрази кметът на морския град Димитър Николов, „първа стъпка към Смарт Сити“. Приложението, през което всеки може да получи разнообразна информация се нарича Smart Burgas. В действителност това все още не е Smart City, тъй като са нужни още много допълнения – най-вече системата да бъде интерактивна. Иначе казано не само да се получава информация, а и тя да се използва за по-добра работа на града, контрол на транспорта и други градски системи.
Информационната система обаче е несравнимо по-добро от всичко, което имаме в България, а, вероятно, и в който и да е друг български град. Какво предлага тя?
На сайта, който е достъпен от абсолютно всеки човек на планетата може да се намери съвсем тривиална информация – температура на въздуха и водата, както и публично официална информация за качеството на въздуха, нивото на водата и др. подобни. Всеки може да си пусне и web-камера от няколко точки в града – нещо, което само по себе си не е кой знае колко иновативно, тъй като подобни услуги в България има от повече от 10 години.
Истински атрактивни и безспорно полезни са няколко други допълнения в системата. Така например всеки може да погледне във всеки един момент каква е заетостта в Синята зона. Освен цялостна информация за целия град, се предоставя и информация до ниво квартали – по улици на града колко свободни паркоместа има.
Удобство за използващите велосипеди пък е друга система, интегрирана в сайта – за общинските велосипеди. За разлика от Пловдив, в Бургас всеки може да си наеме общински велосипед от десетки велостойки в целия град. Освен, че самата система е бърза и лесна за използване и плащане, в момента дори може да се проверки на коя велостойка колко велосипеда има. Така, например, ако на някоя стойка няма велосипеди, може да си спестите ходенето до там.
Интересна добавка е и системата за градския трафик, която показва върху картата на града кои кръстовища са по-натоварени в момента и къде няма задръстване. Модерната система в Пловдив не ни предлага нищо подобно за момента.
Особено интересна е и информацията за разделното събиране на отпадъци. Публично се извежда информацията за количеството предадени разделно боклуци – хартия, метал, стъкло, пластмаса и други. В Пловдив можем да коментираме единствено картата на „Чистота“, в която уж са вкарани географските локации на различните видове кофи – но тази карта не е актуална, т.е. е почти излишна. Какво и как се събира също е напълно неизвестно.
Може би най-интересно за много хора ще бъде и приложението за ремонти. Десетките ремонти, които се случват в града са публично известни. Така за всички 27 ремонта в този момент в Бургас всеки може да получи пълна информация: какъв тип ремонт има на даденото място, в кои дни продължава ремонтът, в кои часове ще се извършва, кое е отговорното лице и дори – мобилен телефон на лице за контакт. Нещо също много далеч от представите за публичност и прозрачност у нас.
На фона на продължаващата да не работи пълноценно система на обществения транспорт, сравнението с Бургас може да ни послужи за цел, която да гоним, но и да бъде твърде разочароващо за разстоянието, което дели развитието в 21 век на нашия град и морския ни съсед.
Учудвам се че и тук се намериха завистливи Гагаузи като“ Бургазлията“ или Мария николова.Нищо от написаното от тези нещастници не е верно. Бургас се развива много ,интензивно и това го знае и вижда всеки който го е посетил.Заплатите са отдавна над 1000лева А в индустриалната зона вече всичко е заето от фирми.Започна изграждането на втора индустриална зона.А това че ходели Бургазлии във Варна или София да се лекуват е виц Явно“ Бургазлията “ не се осведомим че две нови модерни болници отвориха врати в Бургас в които работят специалисти от цяла България .Да не говорим че и две нови висши учебни заведения се откриха в загиващия“ Бургас.Няма по завистливо племе от Гагаузкото от тъй наречената морска“ столица.“Боклуци от там намериха начин да злобеят и в Пловдивски сайт
До Нико,
Заплатите над 1000 лв са само в общината и по-голямата част от публичния сектор. Частният сектор в Бургас, с изключение на няколко бивши държавни завода (3-4-5 на брой), сега приватизирани, на 99% е в сивия сектор. Няма друга чатна фирма, която да ти предлага 100% реален трудов договор. Тотална липса на работни места за висшисти. Масово обявите са за сервитьори, готвачи, продавачи, търговски представители, общи работници от най-ниско ниво на заплащане и лоши условия на труд.
Що се отнася до т.н логистични база- там няма нито една нова фирма. Съществуващи фирми, складове и малки цехчета си изнесоха базите там, защото наемите им са по-ниски, отколкото в града. Отворете обявите за работа в Пловдив и вижте какво е търсенето на инженери, икономисти, квалифицирани работници и с какви заплати и вижте в Бургас, 20-30 обяви на ден, половината от които едни и същи от години, а другите, писах по-горе за какви позиции. Спрете да пишете глупости, как цъфтял Бургас. Бургас за последните 30 години никога не е бил на такова икономическо дъно, върнахте ни десетилетия назад. През 2007г. стартовите заплати в частния сектор бяха по 1500 лв, а сега не смееш да пискаш 1000 лв.
г-н Каролев явно е от „интерактивното поколение“. Смарт система с прости думи е система, която анализира и реагира на данните които получава, без човешка намеса.
В Бургас мога да кажа че е удоволствие да се ползват автобусните линии. Оставям си колата на паркинга на Гурко срещу 5лв/ден и се предвижвам само с автобуси. Там съм няколко дни всеки месец. В Пловдив след години опити просто приех, че няма транспорт и се движа с кола, което е безумно.
Бургас е доста компактен град, ако не пътувате до Меден рудник или друг краен квартал, в централната част и някои от централните квартали, съвсем спокойно може да се предвижвате пеша. Там и без това градският транспорт няма линии или за късо разстояние трябва да смениш 2 автобуса, чакането по спирките е повече от времето за придвижване. Примерно централна жп гара- трета поликлиника и т.н., примери. Има много необхванати части на града от градския транспорт.
Но разбирате ли, не това е най-същественото в Бургас? Някаква нова схема, да и нови автобуси, които всъщност са единственото благо в транспорта в Бургас и някакви електронни системи с безполезно действие, не вдигат нивото на града. Знаете ли, че мои близки деца, в продължение на година си търсиха работа в Бургас, единият като счетоводител, другият като инженер и накрая заминаха единия за София, другия за Пловдив. Всъщност за инженерната специалност, за цяла година, нямаше нито една обява в сайтовете, а за счетоводител имаше предложения от сивия сектор с минимална заплата и шест дневна работна седмица и пак не беше сигурно, защото кандидатите бяха доста.
„Информационната система обаче е несравнимо по-добро от всичко, което имаме в България, а, вероятно, и в който и да е друг български град. Какво предлага тя?“ Голям абзац…
Не ни трябват интерактивни системи и какви ли не други небивалици, които ненужно ще оскъпят транспорта. Трябват ни бус-ленти, повече рейсове по линиите и повече линии. Ако градския транспорт бъде сложен на първо място, първо трафика ще се оправи, второ – въздуха ще е по-чист, трето – рейсовете ще са на време и няма да има нужда от „smart Plovdiv“.
Много лесно и бързо свикнахме с комфорта при пътуване в Бургас.Затова ,когато ми се наложи само за 10 дни да ползвам такъв в Пловдив като че ли се върнах 40 години назад във времето.
Има информационни табла по спирките,но не работят изобщо.Автобусите им стари и мръсни.Кондукторите ми говорят на ТИ в повечето случаи възрастни и намусени .В почивните дни всички линии са на час.Ужас.Всичко това в Бургас отдавна е забравено.Който не вярва да дойде и да провери.Аз всеки ден пътувам .
Денка, толкова скалъпен коментар, та чак имам предположение, кой от бургаските хрантутници на общинската хранилка го е писал. „Денка“ да беше написала, каква каша и колко неудобен и скъп стана транспорта в Бургас. Малки разстояния се покриват със смяна на автобуси, на цена 3 лв. с големи преходи до спирките и чакане.
явно и този мандат ще я караме на пиар статии и внушения
в Пловдив има разкрити стотици нови предприятия с доста добри заплати. Град, който предлага възможности за младите хора, университети и квалифицирана работа.
Поредната пиар статия. Всеки, който работи в реалния сектор в Бургас, а не на някоя държавна/ общинска службичка, е наясно, че в Бургас, средната заплата е около 800лв, изключение на Лукойл, Летището и разбора се държавната админситрация, ако си се намърдал там. Работа няма, данъците са най-високите в страната, а такси из града навсякъде и за всичко. Градът се обезлюдява, масово празни блокове, вечер няма никакъв нощен живот. След 20 ч. в центъра е пусто и замряло все едно си в някое дълбоко провинциално село в планината. Единственото работещо нещо в Бургас е общината, която усвоява поголовно евро пари за „инфраструктурни“ обекти, някое недъгаво кръстовище, нов център, ремонт на морската градина, нов фонтан. Транспортната схема е супер неудобна, тромава и скъпа. Не знам за каква смарт схема става въпрос, след като едни терминали за закупуване билетчета вече трета година ръждясват не пуснати още. Една спирка струва 70 000 лв!!!, а в нея вали и пече едновременно с ръждясали седалки, които зимата са мокри, а лятото горещи. Всеки амбициозен младеж след абитуриенския си бал напуска града, защото тук няма авторитетни ВУЗ-ове. Бургазлии се лекуват във Варна, София, Пловдив, Стара загора, Плевен, но не и в Бургас, въпреки лавинорастящия брой на болници, дори ходят да раждат в Сливен и Варна. Градът с най-лошото здравеопазване. Икономиката е на кота нула. Няма инвеститори, от там и няма предлагане на работа, освен за летния сезон, от там и ниски заплати. В публичния сектор за 800 лв. заплата кандидатстват по 80 човека. Липса на учители няма, за едно място се явяват по 50 човека. Това с разделното събиране на боклуци е цинизъм. Масово се виждат неизхвърлени контейнери по график, дори и в централната част, а в комплексите е ужас. Не Пловдив, не Варна, градове като Разград и Габрово са икономически по-напред от Бургаса. Наскоро едни сливналии, казаха, че в Сливен, ако си човек с професия, нямаш никакъв проблем с намирането на работа и то за четири цифрена сума. Градът за последните 10 години е намалял от 250 хил. на 180 хил., Вие си направете сметката кой бяга от „хубавото“?
Мръсен град разбити улици обезлюден град никаква исономика
Ходете на село
Да, Мария Николова!!
Ние завиждаме на икономическия растеж на Пловдив, а вие в контейнерите гледате… Тук работа няма. Инвеститорите заобикалят града от години. Градският транспорт след промените е скъп и неудобен, затова е по-изгодно ползването на такси, с което се стига и по-бързо. Контейнерите не се извозват и са препълнени. Местният данък отдавна е 3 %, максимален по закон. Имаме всякакви зони навсякъде -сини, зелени, а места за паркиране няма. Дишаме почти всяка вечер отровите на Лукойл, хората звънят разтревожени в Общината, а оттам казват, че всичко е в норма. Иначе постоянно се усвояват евросредства за строителство и реконструкция на сгради, от което общо взето едни и същи фирми се възползват. И плащаме вероятно най-много, предполагам само след София, за информационно обслужване на Общината, което означава, че медиите работят за перфектния имидж на местна власт.
100% истина и няма какво да добавя повече.