ЖивотЗабавление

Двуметров крокодил атакува Пловдив

Гигантското влечуго влиза в новия си дом- Природонаучния музей(

Възстановяват автентичния Шнитеров купол във фоайето, ремонтът на сградата е съгласуван с Паметниците на културата

Паулина Александрова

Първият у нас 3D планетариум ще се намира в Пловдив, в напълно реновирания Природонаучен музей. Тази новина от миналата седмица зарадва много хора, но притесни и не малко. Тъй като тоталната реконструкция се случва в особено ценна за града ни сграда- паметник на културата от местно значение. Тя е построена от арх. Йосиф Шнитер през 1881 г., за да функционира като първата пловдивска община. При строителните дейности остава само фасадата на сградата, обяви директорът на музея Огнян Тодоров. Старият гредоред е свален и ще бъде подменен със стоманобетонна конструкция. Причината- силното увреждане на автентичната такава. Имало е 9 счупени греди, а носещата конструкция е била силно повредена. Ремонтът включва още подмяна на осветлението, ел. инсталацията и ВИК инсталацията. Под тепето бе на място, за да види как вървят дейностите и има ли поводи за притеснение по повод опазването на паметника на културата.  

Една от готовите нови залиОт природонаучния музей са категорични, че всички ремонтни и строителни дейности са съгласувани с НИНКН. Поради тази причина ремонтът на музея тече много по-бавно. Първата година са изгубили около 8 месеца, заради разрешителни и документация. Сградата е паметник на културата, това засяга фасадата. От музея се съобразяват с това. Като голямата им цел е да подменят експозицията, която е била и морално, и физически остаряла. В автентичния си вид сградата е имала купол, който в момента се възстановява. Като изпълнение е различен от строенето му някога, но като визия ще е същият. Цялостният ремонт ще приключи към средата на 2015г. В началото на ноември ще се открие подземието. До момента Общината е вложила близо 1 млн. лв.
От НИНКН потвърдиха, че ремонтните дейности са изцяло съгласувани тях. Съгласуването се е осъществило на два етапа – първият засяга подовата конструкция, която е била в изключително лошо състояние с опасност от пропадане, а вторият – изграждането на планетариума.  

Голямата промяна ще е в подредбата на музея. Животните ще са представени в естествените си местообитания. За тази цел ще бъдат изградени изкуствени пещери, езера, дървета. Подземното помещение ще бъде с изцяло нов облик – ще представлява пещера, в която хората ще преминават от една галерия в друга. Там ще бъде изграден най-модерния аквариум в България, терариум, както и нови зали за живи пеперуди и за палеонтология, каквито до момента не е имало в музея.  Терариумът ще се сдобие с нов обитател – жив крокодил с дължина повече от два метра, предоставен от Тракийското херпетологично дружество. За влечугото се изгражда огромна и модерна клетка, през която хората ще го виждат на съвсем малко разстояние от себе си. Новият аквариум пък вече се обитава от една от най-едрите сладководни риби в света – Арапайма, която ще расте в новия си дом.
До 140 дни трябва да заработи и новият дигитален планетариум, който вече се изгражда в сградата.
 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина