30 хиляди тона грозде събира Винпром Пещера
Тазгодишната ни реколта е най-добрата за последните десет години, каза изпълнителният директор Иван Папазов
Иван Папазов срязва първата чепкаДвойно по-голяма реколта от миналогодишната отчетоха от Винпром Пещера на старта на гроздобера навръх Кръстовден, известен във винените региони и като Гроздоберник. Изпълнителният директор Иван Папазов отряза първата чепка в собствения масив на винпрома край село Найден Герово. Около 30 хиляди тона грозде се очаква да бъдат събрани от 15-те хиляди декара собствени насаждения лозя на компанията. Това ще е най-голямото количество събрано грозде за цялата страна. Добрите резултати се дължат от една страна на благоприятните метеорологични условия, но до голяма степен са в резултат на висококвалифицираните ни специалисти, които положиха всеотдайни грижи и се посветиха изцяло на гроздето, обяви Иван Папазов. И благодари на ръководителите на аграрния отдел Егор Боев и Пламен Байков. С гордост тук мога да кажа, че в последните години наши италиански и френски партньори си признават, че насажденията ни са съизмерими като качество с техните,
допълни г-н Папазов.
А за да имаме добра ракия, трябва да имаме добро грозде. Честито на Винпром Пещера за постиженията на екипа от експертите, които имаха нелеката задача да се грижат за всички тези 15 000 дка лозя. Убеден съм, че са положени тук денонощни усилия в поддръжката на масива с това първокачествено грозде, каза на церемонията председателят на лозаро-винарската камара Пламен Моллов.
Домакинът Папазов и официалните гости влязоха в масива заедно с гроздоберачките, за да дадат старт на гроздобера. В действие бяха пуснати и супер технологичните гроздокомбайни, които частично заменят трудоемкото ръчно бране. Селектираните насаждения за специалните селекции вина и ракия ще се берат само на ръка. Специални грижи се полагат за новите сортове, които Винпром Пещера налага у нас- Регент, Дорнфелдер, Анчелота, Просеко, Вионие и др.
След церемонията първите количества събрано грозде потеглиха към избата в Съединение. А Иван Папазов и Пламен Моллов застанаха зад мисията по признаване на ракията за традиционна българска напитка. Ако ЕС приеме гроздовата ракия за традиционен български продукт, ще се намали акцизът и това ще свали и крайната цена. Освен това гроздовата ракия ще носи имидж на страната ни както гръцкото узо, шотландското уиски или френския коняк. Затова усилията за признаването й за напитка, исторически традиционна за нашите земи, могат да се нарекат общополезна кауза. Никой не би възразил да пие по-евтина, но и по-качествена ракия.
Страната ни има вековни традиции в производството и консумацията н
а ракия. За добро или зло тя е неизменна част от бита и културата на българина. Историческите факти сочат, че дестилирането на ракия по българските земи е започнало векове преди в Западна Европа да изварят първото си уиски. В този смисъл и в момента ракията е символ на България. За съжаление малко известен на чужденците, които никога не са посещавали България. Затова инициативата на МЗ да поискаме от Брюксел да признае гроздовата ракия за традиционна българска напитка заслужава подкрепата от обществото, каза Плавен Моллов.
Винпром Пещера изцяло подкрепя идеята гроздовата ракия да бъде призната в Европйексия съюз за българска национална напитка, бих казал за един от символите на България, каквито са българската роза и киселото мляко, допълни Иван Папазов.
Лозовият масив на Винпром Пещера