АктуалноГрадътЖивотКултураНовини

Кафе на толерантността събра в Джумая джамия представители на различни етноси в Пловдив

10-тото юбилейно издание „Кафе на толерантността“ събра представители на всички етнически общности и религии в Пловдив на днешната дата – 14 февруари, по покана на Ахмед Пехливан – председател на Мюсюлманското настоятелство в града и член на Консултативния съвет на Фондация „Заедно“ в залата на Районното мюфтииство в историческата Джумая джамия в Пловдив. 

Като домакин Ахмед Пехливан припомни смисъла на кафето на толерантността и разказа за началото на инициативата, която последва след вандалски акт срещу паметника на културата през 2014-а г. на този ден.

Джумая джамия на косъм от пожар след погрома

Решихме този инцидент да го превърнем в нещо хубаво. По този начин доказваме, че живеем в разбирателство и даваме пример на други градове в България„, каза Пехливан.  

Обичаят на този ден да се събират заедно представители на властта и на различни етнически общности, в знак на доброто приятелство в един мултиетнически град, уважиха: генералният консул на република Турция в Пловдив Корхан Кюнгерю, общинска делегация от истанбулската община Султангази, водена от кмета на града адв. Абдуррахман Дурсун, председателят на Общински съвет – Пловдив Атанас Узунов, заместник-кметът по култура Пламен Панов, заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков и секретарят на областната управа Евелина Апостолова.

Около масата с кафе и традиционна турска баклава седнаха още представители на фондация „Заедно“ от различните общности, Бейхан Мехмед, заместник-главен мюфтия на Мюсюлманското изповедание в България, районният мюфтия на Пловдив Танер Вали, общинският съветник Али Байрам, заместник-кметът на район „Централен“ Октай Калъшка, заместник-кметът на район „Тракия“ Красимир Асенов и други.

Един мъдър човек е казал: когато някой ви дойде на гости, не го питайте какъв е и каква религия изповядва, а го попитайте от къде, има ли нужда от нещо и го почерпете. Всички ние избираме своята религия със свободна воля, затова трябва да се опознаваме, обичаме, уважаваме и да си помагаме. Най-добрият човек е този, който е в служба на хората. Една от най-големите ценности на нас – хората от Балканите е толерантността“, каза в обръщението си Бейхан Мехмед.

След него думата бе предоставена на Генералния консул на Република Турция в Пловдив – Корхан Кюнгерю и на кмета на община Султангази, който разказа за своята община и за важността хората да се разбират и да живеят в мир. Делегацията, водена от адв. Абдурахаман Дурсун – кмет на община Султангази (район на Истанбул с население 600 хил. души),  включва 11 членове, сред които двама заместник-кметове, директор по социална и културна политика на община Султангази, общински съветници и др. Научавайки за тази пловдивска традиция, те пожелали да се включат, извън своята официална програма.

Всички присъстващи си пожелаха неприятният инцидент от 2014 г. да не се повтаря и културата на етническа толерантност, мир и съгласие в Пловдив да продължи. Бяха споделени послания за солидарност и добронамереност.

„Както сме живели от 8000 години в този град – заедно в разбирателство с различни религии и различни етноси, ние сме доказали, че можем да продължим така“, каза още домакинът Ахмед Пехливан.  

„Този град се развива, защото хората са заедно. За думата заедно има голям смисъл в нашия град. Заедно не е обикновена дума. 8000 години различните общности са живели в мир и спокойствие тук. Като се разходите из Пловдив, се вижда как всички култури са оставили отпечатък в историята“, допълни зам.-кетът по култура Пламен Панов.

За първи път турската общност отправи покана за Кафе на толерантността през 2015 г. Пиенето на кафе е част от древните традиции на турската общност и се приема като знак за дългогодишно приятелство.

Всички участници изразиха категорична позиция, че не трябва никога да се допуска събитие или някой с действия и думи да наруши етническата толерантност, която цари от векове в Пловдив и винаги е била марка и част от традициите на града ни. 

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

2 коментари

  1. Кафе аромат,
    толерантност в чашата –
    сърца се сближават.

    Сутринна мъгла,
    разтваря предразсъдъци –
    мир във всяка глътка.

    Светът в една чаша,
    вкусът на разбиране –
    толерантност свята.

    В година 1445 г. след Хиджра написа
    Аятолах Хуманен.

  2. Интересно , ако кафето беше сервирано от ненавистния ви Дядо Николай ,горе в както вие обичате да го наричате „гръцкото училище“ дали щяхте да барнете такава лъскава грантова статия като тази или щяха да текат лиги ,храчки и псувни?
    Всяка година серете подобни стати за това кафе на мира . Толкова ли се свършиха педерастките инициативи та погледнахте и към минарето на джамията? Идеална височина за награда на джендъризма в ислямският свят.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина