АктуалноВашите писмаГласовеГрадътЗелен градИзбор на редактораИзпод тепетоНовиниРазследване

Екстремно каране на велосипеди на Бунарджика

Младежи се спускат от високо с байкове и изскачат пред разхождащи се майки с деца, предизвиквайки не само уплах, но и предпоставки за инциденти

Пловдивчанка, която често се разхожда из Бунарджика с малко дете, сигнализира в редакцията на Под тепето, че вече няколко пъти пред тях са профучавали спускащи се деца и младежи колоездачи.

„Подаването на сигнали не работи. Днес даже ги видях да разкопават още пътеки за колелата им с големи лопати“, писа жената до редакцията ни.

Поредният шок жената и детето ѝ изживели в неделя около 13:30 часа. Мястото, където копаели байкърите с лопати било над павирания път, който тръгва от ресторант Южен полъх нагоре, където минават и обичайните маршрути, по които се спускат.

Уважавам желанието им за спорт, но не е това правилното място! Ама се надявам, че ако има повече гласност за ситуацията, може и да спрат. Барем едно нещо в тоя град се погрижи някой за него„, коментира уплашената и възмутена пловдивчанка.

Дежурният редактор на Под тепето предаде сигнала на пловдивчанката на компетнтните институции с идеята, че щом гражданските не получавта реакция, то журнастическите би могло да имат по-голяма тежест.

В интерес на истината да сигналзираш отговорните общински и държавни структури в неделя ранен следобед се оказа почти мисия невъзможна.

В сайта на администрацията пише: „Защитената територия се стопанисва и охранява от Община Пловдив под контрола на РИОСВ – Пловдив.“

На уж Горещия телефон 6-111 на Пловдивския общински инспекторат ни отговори познатото „след сигнала запишете вашето съобщение“. Записахме го и повече от 24 часа по-късно няма обратна връзка. На сайта на РИОСВ директно си пише, че телефонът за сигнали  032627466 в. 105 е с работно време от 9:00 – 17:30 ч. в делник. В крайна сметка сигналът бе приет от дежурния офицер във Второ районно управление на ОД на МВР – Пловдив.

Явлението младежи, които се спускат от високо по централното пловдивско тепе с байкове и изскачат из невиделица пред разхождащи се майки с деца и възрастни хора, не е новина. Сигнали за нерегламентираните трасета влязоха в полезрението на медиите за пръв път преди десетина година, заради опасността, която представляват практикуващите този спорт – те предизвикват не само уплах у разхождащите, но и създават предпоставки за инциденти. А такива също имаше през годините.

Тук е мястото да напомним, че в Пловдив има обособоен специализиран велопарк. Проектът на СНЦ велоклуб „Крива спица“ “Велопарк Пловдив – планинско колоездене в градска среда” бе реализиран изцяло като частна инциатива и дарен на Община Пловдив. Той стартира през 2011-а година. Тогава близо 300 байкъри тестваха уникалното за България трасе в парк „Отдих и култура“. Откриха Велопарк Пловдив. Градът ни стана столица на колелото. Там на площ от 4 декара за всички колоездачи с каски са изградени няколко отделни трасета за различни стилове. Можете да плувате с колелото си в „каменната река”, да тествате вилката си със скоци от различни височини, да летите с велосипеда си без да въртите педалите през  „пъмп” трасетата, да карате върху дървени стволове, макари и канари.

Като „доказал“ се стопанин обаче местната управа отдавна не полага грижа нито за Велопарк Пловдив, нито прави нещо по въпроса с нелегалния такъв в защитената природна забележителност хълм Бунарджика.

Репортерската ни проверка показа, че към днешна дата за Велопарк Пловдив на доброволни начала все още се грижат членова на „Крива спица“. До 2015-а година клубът е имал писмен договор с Община Пловдив да поддържа трасетата, след изтичането му обаче, вече 10 години, той не е подновен.

Очаквайте продължение по темата през седмицата.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина