Още една крачка по пътя към Градската железница на Пловдив е извървяна. Припомняме, че идейният проект за повдигането на жп-линията по бул. „Копривщица“ на 15 метра височина бе готов преди две години.
Градска железница в Пловдив – година по-късно
Въпросната обществена поръчка за техническия закъсня повече от 1,5 години. Проектът за градска железница се прави от Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ).
Има ли градска железница за Пловдив в ПВУ?
На 13 януари изтече срокът за подаване на оферти от компаниите, желаещи да участват в процедурата. До тази дата две фирми са кандидатствали за изготвянето на технически проект за естакада по бул. „Копривщица“ към гара „Филипово“.
Кандидатите са обединение „Пловдив-Филипово“ ДЗЗД, с водещ партньор „Инфра про консулт“ ООД, и „Трансгео“ ЕООД.
Поръчката касае изготвяне на технически проект, технически спецификации за строителство и изработване на ПУП за модернизация на железен път, контактна мрежа и системи за сигнализация и телекомуникации в междугарието Пловдив – Филипово“ по проект „Техническа помощ за развитие на железопътен възел Пловдив, Етап 2.
Прогнозната стойност на процедурата е 4 369 035 лева без ДДС, които се очаква да бъдат осигурени по програма „Транспортна свързаност“. В обхвата не е включен авторският надзор.
Датата на отваряне на ценовите предложения предстои да бъде обявена.
Преди две години от НКЖИ и управляващите твърдяха, че след изработването на техническия проект, още през 2025 г. може да започне строителството на градската железница.
Стартират Градската железница на Пловдив 2025 г. – КАРТИ И ВИЗУАЛИЗАЦИЯ
Припомняме още, че проектът предвижда изграждане на S-Bahn, като двойната жп линия се вдигне във въздуха на близо 15 метра височина и премахване на наземните прелези. Влаковете ще могат да се движат с минимум 85 км/час.
Между централна гара и гара „Филипово“ ще има междинна спирка до стадион „Пловдив“, по подобие на спирка „Вагоно-ремонтно депо“ в източното жп направление.
Много добре, но да мислят още от сега как е възможно да се разшири и през центъра с някакъв light rail. Много би помогнало ако има алтернатива на автобусите.
Това не е вярно за 15 метра над терена.
Почти навсякъде ще естакадата ще е 5-6 метра. Оттам нагоре вече има стълбове за захранване и хумозаглушителни стени.
Още при Гърневски се видя, че градската железница е абсолютно непотребна. Опитите на НКЖИ да я възкреси обаче са свързани с мераците да опукат почти половин милиард лева за безумната естакада, стърчаща, кой знае защо, на 15 метра над земята. В същото време влакове катастрофират заради некадърност и овехтели съоръжения, пътническите влакове, обезобразени от графити, са под всякаква критика.
И аз съм за да се върнат файтоните и конната езда да се изучава в училище ама на ….