Най-старата българска специална служба става на 117 години
Днес, на 12-ти януари, българските военни разузнавачи отбелязват своя професионален празник – Ден на българското военно разузнаване. През 2025-а се навършват 117 години от създаването на най-старата българска специална служба.
Датата 12-ти януари влиза в историята, след като Княз Фердинад създава Разузнавателна секция към Оперативното отделение на Щаба на армията с Указ № 190 от 31.12.1907 г., който влиза в сила именно на тази дата през 1908 г. Тя е първият специализиран орган за водене и ръководство на военното разузнаване в България.
Архивите разказват: Първата Парашутна дружина в България
В исторически аспект корените на българското военно разузнаване могат да се проследят още преди Освобождението в дейността на изградената от Апостола на свободата Васил Левски мрежа от тайни революционни комитети в страната и в подготовката на провеждането на Априлското въстание пред 1876 г. По време на Руско-турската война (1877 – 1878) десетки българи събират и предоставят разузнавателни сведения.
Съгласно Ньойския мирен договор (1919) Разузнавателната секция прекратява дейността си през периода 1919 – 1940 година. През 1940 г. тя е реорганизирана в самостоятелен разузнавателен отдел на Щаба на войската, а през 1947 г. – в Разузнавателен отдел на Генералния щаб на Българската армия.
През март 1950 г. със заповед на министъра на отбраната Разузнавателният отдел прераства в Разузнавателно управление на Генералния щаб.
С постановление на Министерски съвет от 10 август 1999 г. на основата на Разузнавателно управление на Генералния щаб се създава Главна дирекция „Военна информация“ в Министерството на отбраната. С решение на Министерския съвет от 21 декември 1999 г. дирекцията, от 1 януари 2000 г., се трансформира в Служба „Военна информация“, пряко подчинена на министъра на отбраната, с функции и задачи да добива, анализира, съхранява и предоставя информация от военнополитически, военнотехнически и военнонаучен характер.
От 1 март 2000 г. към Генералния щаб на Българската армия е формирано Разузнавателно управление със задачи да ръководи дейността на всички разузнавателни поделения и органи на Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили.
Според Закона за военното разузнаване, приет от 43-ото Народно събрание на 5 ноември 2015 г., военното разузнаване в страната се осъществява от Служба „Военна информация“, пряко подчинена на министъра на отбраната, и от разузнавателни структури в органите за управление и разузнавателни военни формирования в Българската армия.
На 22 юли 2020 г. 44-то Народно събрание приема промени в Закона за военното разузнаване и Служба „Военна информация“ става Служба „Военно разузнаване“.
Тази година най-старата българска специална служба става на 117 години.