4 пловдивски сгради в лошо състояние могат да се възродят за нов живот с дарени проекти от архитекти, завършили курса за опазване на недвижимото културно наследство „Екол де Шайо“. На събитие в галерия „Капана“ те символично предадоха идейните си разработки на район „Централен“ с надежда сградите да се реставрират, консервират и възстановят по най-добрия възможен начин.
Проектите прие кметът на район „Централен“ Георги Стаменов, който от своя страна им благодари и им връчи почетен благодарствен знак. Той заяви, че с тези разработки се полага основата за възраждането на тези сгради, като с тях е свършена повече от половината реална работа по цялостното проектиране и със сигурност е положена много качествена основа. Той благодари на настоящите организатори на курса „Екол де Шайо“, на арх. Петър Петров и изрази надежда община Пловдив да успее да осигури стипендии за следващи курсисти.
Дворецът на ул. „Христо Г. Данов“
Проектът за нейното възстановяване е на арх. Тереза Петрова. Шансът за щастлив край там е най-голям, макар и в момента сградата да не е в много добро състояние. Тя разказа за екстремните преживявания при случаите, в които е влизала в къщата. На места пропада подът, стълбището не е стабилно, а до някои помещения изобщо не може да се достигне.
Сградата е изцяло общинска собственост и има конкретни идеи за нейното развитие. Усилено ще се търсят варианти за финансиране. Георги Стаменов заяви, че се надява съвсем скоро да има положително развитие с тази сграда.
Фоторазходка в Двореца вижте в този материал на „Под тепето“
Сграда в двора на училище „Йоаким Груев“
Бившата жилищна сграда на фамилия Свещарови, сега къща в двора на училище „Йоаким Груев“, но използвана и от училище „Гео Милев“ е в малко по-добро конструктивно състояние, но също се нуждае от реставрация и обживяване наново. Проектът за нея е изработен от арх. Христо Златанов.
Собствеността в този случай също е ясна и въпросът опира до финансиране, като местната администрация заяви, че ще търси такова и за нея.
Къща на ул. „Кирил Нектариев“ в Стария град
Един от представените проекти е на възрожденска къща в Стария град – постройка, непосредствено до т.нар. „Данчова къща“. Идейната разработка е на арх. Божана Кунчева. Тя разказа историята на къщата, която е била изложбено пространство на някои от най-изявените пловдивски художници и днес може да се превърне в център, в който да работят и да се обучават прохождащи млади артисти.
Къщата с кулата на ул. „Лейди Странгфорд“
Една от най-обсъжданите стари къщи в Пловдив също е сред представените проекти от арх. Вичер Месрабович – известната сграда с кула на ъгъла на „Антим I” и ул. „Лейди Странгфорд“. Проблемът там е частично свързан със собствеността, но кметът на Централен заяви, че е възможно да се постигне диалог с частните собственици.
Основен проблем там е здравината на покривната конструкция, включително частта с кулата. Там трябва да има спешна аварийна намеса за укрепване. В бъдеще сградата, проектирана от арх. Стойко Стойков през 1917 година, може да бъде и цялостно реставрирана за жилищни или други нужди.
ICCROM / UNESCO, Rome, Italy е авторитетният международен Център за Наспедство.
ШАЙО е локална френска частна школа, на която Петър Пртканин е …ортак и която ще го приюти като ае издъни в .БГ
Имат Верую а’ла Виоле ле Дюк = романтика, фалшификат, КАРКАСОН, ЦАРЕВЕЦ, КРАКРА, Хвърков, БпжпДими
арх. Пейо БЕРБЕНЛИЕВ –
-ЧовекПРАВЯЧ – HomoFABER-
се помни и се ПРИПОМНЯ:
https://www.youtube.com/watch?v=oWT_hGJj2Xs
18 Dec.2024, Wed. 19:50
TV TRAKIA, Plovdiv =POTV.eu=
Браво за дипломите, хубаво даряват, но защо не уважават създаденото от другите и са си подредили таблата върху тази знакова изложба.
Млади хора, светът не започва и не свършва с вас. Така ли ще пазите наследството?