НЕочакваните реакции от „Седмицата на съвременното изкуство“ 2022-ра
Скандал, премахване на изложба и вандализъм белязаха културната седемдневка
Екипът на сдружение „Изкуство днес“, #ЗАЕДНО с публиката, обикновените тролове и редовите консуматори, несъмнено успя да изпълни със съдържание темата на 27-то издание на Седмица на съвременното изкуство в Пловдив през 2022 година – „Тежестта на съществуването“.
Със сигурност, очакванията за куратора на Седмицата Галина Димитрова-Димова, авторите -участници и организаторите, за диапазона на многопластовия отзвук са надминати. Изключвам факта, че в огромната си част ехото не бе културно, но такава е тежестта на битието…
Първо – Откриването се отложи с ден заради прогнозата за времето.
Истинската буря се разрази обаче преди официалния старт, още по време на поставяне на инсталацията „Стената“ на Римския стадион.
Поредната арт провокация – стотици чували на Римския стадион – ГАЛЕРИЯ
Не атмосферното понятие за време изигра лоша шега на организаторите и „Стената“ рухна. Официално заради главното действащо лице за загубата на Тютюневия град – клошар с цигара, а според една друга версия Премахнали чувалите от Римския стадион заради политици. След изчезването на сребърните чували, вниманието на обществеността се насочи към „бетонните букви“.
Една от най-интересните творби бе поставена на площада над подлеза на „Гладстон“.
Инсталацията „грАД“ се превърна в най-интерактивната и заживя собствен живот.
„Тази творба не беше замислена като интерактивна. Буквите Г и Р не са измислени, за да стоят прави. Аз дори се чудя как успяват да правят баланс. Вдигат ги и от малък повей, те падат. Правят си различни анаграми“, коментира пред Под тепето художникът Емил Миразчиев.
Дори с гражданските намеси творбата продължи да носи силното си послание.
Над буквите Г и Р ежедневно се упражняваха, както впечатлени от замисъла на инсталацията, така и обикновени вандали. Всяка сутрин те бяха откривани все по-потрошени и повалени. Първоначално организаторите се опитаха да ги ремонтират, но на втория ден се отказаха.
Последната галерия е от събота срещу неделя.
Идеята на автора бе от разстояние да се вижда единствено „АД“ – това, в което се превръща града, когато започне неговото унищожение, буквално и преносно.
Два дни преди края на Седмицата, в утрото на 9-ти септември, крадци, вилнели в подлеза на Чифте баня, откраднаха два монитора от инсталациите там.
Каквото се случи, случи се. Кой видял, видял. Който разбрал, разбрал.
Истината е, че тежестта на съвременното съществуване на Пловдив с всичките му културни, исторически, политически и т.н. пластове, направи 27-то издание на Седмицата най-откеващото и носещо послания за бъдещето на града, дори излезе от неговите граници.
неОчакваните реакции от „Седмицата на съвременното изкуство“ 2022-ра – ГРАД, ГАД или АД…
Избираме заедно!
?
(ЩОМ СЪ ТУК В ТАЯ ИЗГАСВАЩА МЕДИЯ =
= НО, АЙ АМ НОТ А РОБОТ (ИЗУЧАВАЙТЕ …КИТАЙСКИ, БЕ, „АТЛАНТИЦИ“!)
излишно напомпено КУДКУДЯКАНЕ ЗА ПРОПАГАНДА!
(За спечелване на точки от ГРЕБавия ЗАМ- на баскетБОЛНИЯ мозъклия АРХЕО-КУЛ-ТУРИСТ П.П…. ???)