Родопските общини сред най-добрите в България, според външното оценяване
Пловдив остава извън топ 10 по средна оценка на матурите след 7 клас по „Български език и литература“ и по „Математика“
Най-умните седмокласници в страната се оказаха в община Борино, Смолянска област. Малката община с около 3000 жители, почти всички от които в общинския център – село Борино – изкара най-добри резултати на матурите и по „Български език и литература“, и по „Математика“ сочи анализ на Института за пазарна икономика, базиран на портала за отворени данни на МОН.
Анализаторите уточняват, че в статистиката огромно влияние в по-малките общини оказват индивидуални резултати на отделни ученици – както при общите резултати, така и при огромните разлики в различни години или между съседни общини с подобни икономически и социални показатели. Така например община Бобошево в Кюстендилско е една от най-добре представящите се на матурите, докато съседната Кочериново – една от най-слабо представилите се.
На матурата по „Български“ в Борино са изкарали средно малко над 70 точки. Следват Варна с 67,88 и Неделино – също в родопския край – с 66,47 точки. Община Лъки също има относително висок среден резултат – 63,3 точки. Община Пловдив е извън топ 10 в резултатите, като има среден резултат от 61,2 точки. Макар и според анализаторите „отклонения“ в малките общини да са възможни и те да изпреварват големите понякога с резултати на единични ученици, това не бива да е оправдание за града. Пловдив е зад Столична община, Варна и Бургас, както и някои други големи общини – Великотърновска, Благоевградска и други.
Подобна е ситуацията на матурата по „Математика“. Лидер отново е Борино с 64 точки, следвана от Баните – също в Родопите – с 61,23 точки и Златоград с 54,24 точки. Пловдив има 42,8, което го поставя извън топ 10 и по „Математика“. 3 други от големите общини – Столична, Варна и Бургас (на 11-о място) също имат по-добър резултат от Пловдив, а други, които изпреварват Пловдив за топ10 са Ценово, Копривщица, Чавдар, Белица и Антон.
„Взети заедно, тези резултати са повод за сериозно притеснение. Те говорят за изключително съсредоточаване на качественото обучение по математика (а и точни науки като цяло) в много малък брой елитни училища, които постигат много високи резултати – не само на националните изпити, но и на международните олимпиади.
Извън тях обаче качеството спада много рязко, оттам намалява и броят на учениците, които впоследствие са в състояние да продължат образованието си в насока, която изисква по-сериозна подготовка по математика. От гледна точка на икономическото развитие това обстоятелство спъва потенциала за развитие на редица отрасли, най-вече в сферата на ИКТ и по-високия сегмент на индустриалното производство, които са и сред основните двигатели на растежа в страната в последното десетилетие.
Преодоляването на тези неравенства и съответно подобряването на масовото качество на образованието по математика ще е сред най-сериозните предизвикателства пред бъдещото управление“, пишат в анализа си от ИПИ.