АктуалноГласовеГрадътМненияНовини

Кметът на район Централен коментира идеята да се гаси художественото осветление по обществените сгради за икономии

Той се обяви категорично против

Когато говорим за паметници на културата и град като Пловдив с 8000 години история това трябва да е последното нещо, което да загасне в града, смята Георги Стаменов

Общината трябва да обследва загубите и да ги компенсира с инвестиции в енергоспестяващи тела и соларни панели, а не да инвестира в обекти, които генерират разходи. Реалностите на 21-ви век са такива, подчерта райкметът

Общинската администрация на Пловдив обяви днес, че уличното осветление ще работи с половин час по-кратко – от 17:50 часа вечерта до 7:20 сутринта, вместо от 17:35 часа до 7:35 часа. Целта е пестене на електрическа енергия заради високите сметки за ток, вследствие на увеличението на цените.

И Община Пловдив ще пести от улично осветление

В края на прессъобщението се споменава, че в момента се обсъжда и спиране на художественото осветление на някои от обществените сгради в града.

Тези сгради се намират в централната градска част. Потърсихме кмета на район Централен Георги Стаменов за коментар относно обсъжданата идея. Той се обяви категорично против.

„Разбираемо е, че в сегашната икономическа обстановка трябва да се взимат трудни решения, но да посегнем точно на емблемите на града?! Няма как нормален пловдивчанин да хареса подобна идея. Пловдив е дух, Пловдив е усещане!

Истината е, че цената на тока е убийствена, както за бизнеса така и за общината, която също е на свободния пазар и рефлектира върху бюджета. Но това е така за всеки, който работи и произвежда нещо, за малкото кафененце, за кварталния магазин…

Аз поне не виждам държавата да предприема някакви релевантни мерки.

Осветлението не е комфорт, то е сигурност – за преминаване през тротоари, за недопускане на вандалски прояви и престъпност.

Нужно е осъзнато, повтарям осъзнато, да се обследват улиците, там където има дублиращо осветление по двата тротоара да се редуцира. Всеки уличен стълб с осветително тяло има предпазител долу. На булевардите, където има LED осветление в рамките на няколко месеца търпи през лампа, през две, да бъде изключено, докато има подходящо решение. Най-лесно е да дърпаме шалтера, но това не е в полза на никого.

Това са реалностите, идва взимането на следващи решения, ако държавата успее с лостове и компенсационни мерки да регулира цените и да подпомогне бизнеса и общините – добре. В следващ срок Общината трябва да си обследва загубите и да се замисли да ги предотврати в бъдеще като инвестира в енергоспестяващи тела, в соларни панели, за да си произвежда ток. Община Пловдив има сериозен сграден фонд, който може да се използва за инсталиране на соларни панели по покривите. Аз съм убеден, че ако кмета внесе искане за теглене на дълг и се изградят такива инсталации на болници, детски ясли и градини, млечни кухни, то общинските съветници ще го подкрепят. Реалностите на 21 ви век са такива!

Дали правим рентабилни инвестиции, които помагат за намаляване на разходи или наливаме пари в обекти, които генерират разходи?

Дали ние, като пловдивчани, искаме да се гордеем с историята си и да бъдем съвременни хора или искаме да останем  в тъмнината?

А когато говорим за паметници на културата и град като Пловдив с 8000 години история, това трябва да е последното нещо което да загасне в града, защото духа умира последен! Поне така мисля като просто районен кмет.”

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

3 коментари

  1. Били по-високи сметките за тока.
    Е, и? Нали има по-високи приходи от местни данъци и такси, не е ли така?

    Това, че държавата е оставила общините на произвола, е вярно и жалко, но е отделна тема.

    Каква е следващата стъпка – да ги спрат уличните лампи въобще ли?

    Коментарът на райония кмет ми се струва най-градивен. Тази ситуация е добър повод да се подменят осветителните тела с LED такива, които в някои случаи намаляват потреблението до 10 пъти – хем евтино, хем екологично.

    Колкото до арт-светлините, те са важна част от обектите, придаваща им смисъл дори във вечерно време. Никой няма да тръгне след залез да катери тепата, за да види кулата или паметника на незнайния воин, но със светлините се вижда отдалече и е красиво, просто е.

  2. Много добра посока на мислене на районния кмет! Браво! Една от добрите страни на високата цена на тока е мисъл за ограничаване на преразходи. А тока за моловете да го направят още по-скъп. Там зимата е 30 градуса, лятото е 18. Екотерористи.

  3. Това е бъдещето ! Израстването на ройонния кмет е очевидно и визията му за запазване духа и артизцизма на Пловдив трябва да подкрепим !

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина