АктуалноБългарияГрадътЕвалаКултураНовини

Природонаучният музей в Пловдив популяризира България, като член на Европейската космическа агенция

Културната институция работи по четири нови международни проекта – ВИДЕО

Музеят и направил и първият 3D модел в страната ни, под формата на тактилна карта на планетите за незрящи – ГАЛЕРИЯ

Екипът на най-бързо развиващият се у нас музей – Природонаучният в града под тепетата, работи по създаването на два научнопопулярни филма със заглавия “Космическият устрем на Европа” и “Опазването на нашата скъпа планетата”. Това бе съобщено на пресконференция днес в сградата на музея, по време на която, бяха обявени поредните големи успехи на най-популярния и посещаван пловдивски музей.

Филмите са на космическа тематика и музеят ще може да продава лицензите за излъчване.

“Приходите ще бъдат реинвестирани в планетариума,” обясни директорът Огнян Тодоров. По думите му, до края на месец май и двете продукции да бъдат напълно завършени, едната вече се озвучава и на български. Вече има над 6000 заявки за филмите от целия свят.

Вторият проект е свързан също с Планетариума, по него музеят вече е Национален възел на Международния Астрономически Съюз (МАК) – организация на професионалните учени в областта на астрономията. Предстоят серия от вълнуващи събития не само в музея, но и на различни локации в град Пловдив. Това са: виртуални срещи с интернационални астрономи, еколози и изследователи; изложби, показващи най-значимите открития в астрономията; детски научни работилници; интересни дискусии за климатичните промени и много други.

Гл. ас. д-р Огнян Тодоров и екипът му имат общо 4 нови международни проекта, стана ясно на срещата с медиите. В нея участваха и кметът на Пловдив Здравко Димитров, заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов и кметът на район „Централен“ Георги Стаменов.

За първи път, логото на РПНМ – Пловдив присъства в две интернационални филмови продукции, което ще допринесе не само за популяризирането на музея като научно поприще, но и на Пловдив като град, който непрестанно развива своите културни, научни и образователни дейности.

Във втората част на първия проект са предвидени безплатни образователни събития в над 10 града на България. Събитията включват прожекции на тези дигитални програми, адаптирани за куполен и плосък екран, изложба на постери и щандове с интерактивни тематични научни занимания. Ученици от 1 до 12 клас, заедно с техните семейства, ще имат възможност да се насладят на прожекциите и да участват в забавни работилници, свързани с най-интересните космически мисии на ЕКА. Събитията са разработени и ще бъдат реализирани от водещи астрофизици и педагози.

Природонаучният музей е пример за културно предприемачество, тъй като получи финансиране от Европейската космическа агенция, отбеляза зам.-кметът Панов. Проектът легитимира България като член на Европейската космическа агенция, което е голяма гордост за Пловдив, подчерта той.

„Досега България е била само наблюдател. Европейската космическа агенция (ESA) е вратата на Европа към космоса. Нейната мисия е да формира развитието на европейските космически възможности и да гарантира, че инвестициите в космоса продължават да носят ползи за гражданите на Европа и света. Тя е междуправителствена организация от 22 държави-членки, посветена на проучването на пространство”, коментира още заместник-кметът по култура.

Това е най-добрият музей в страната, отсече кметът Здравко Димитров. Той припомни, ч в общинския бюджет тази година са заделени 3 милиона за музеите.

От тях 80 000 лв. са за довършване на зала „Лотос“ и 80 000 лева за разширение на морския аквариум.

Подробности вижте във видеото.

Другият проект е създаването на тактилни карти на планети за незрящи. Те са направени с 3 D принтер и съдържат реални данни. Това е първият такъв модел в страната ни.

Изработването и експонирането на тези тактилни карти ще обогати музейната база, предизвиквайки интерес не само на хората със зрителни увреждания, но и на по-широката аудитория. Част от космическите тактилни модели, които посетителите на музея ще имат възможност да “докоснат” са:  действителната форма на Земята (геоид), релефа на океанското дъно на Земята, карта на съзвездията на северното полукълбо, Лунната повърхност с кратери, релефа на Венера, релефа на Меркурий, кометата Чурюмов-Герасименко и други.

Четвъртият вълнуващ проект, който музеят реализира е за учебни помагала, видео уроци и образователни работилници по биология и астрономия. Целта му е въвеждането на трайни и ефективни образователни програми по биология и астрономия в музея, които да достигнат до възможно най-широк кръг от публики с акцент върху децата и юношите. Ще бъде създаване помагало по астрономия за деца от 7 до 10 г.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина