Вкусът на градаЗабавление

Да разпениш мечтите!

Само две години след произвеждането на първата бутилка крафт бира с етикета на Hills, собствениците на пивоварната вече инвестират в нови мощности

Наложи се да увеличим капацитета си, за да отговорим на пазарното търсене, казва създателят на марката Борислав Минков

Иво Дернев

Крафт бирата в България по оценка на пазара и по данните на Съюза на пивоварите няма и 1% дял в общата консумация, която е 5.6 млн. хектолитра според агенция "Митници". Този малък дял се разпределя между няколко местни производители, български брандове, които се варят в чужбина, внос и заведения със собствени инсталации. Безспорно обаче е едно – продажбите в последните две-три години растат значително, а представителите на сектора споделят, че това, което в началото са продавали за месеци, сега реализират за седмици.

Това написаха в последния си брой колегите от „Капитал”, посветили няколко страници на пазара на крафт бира у нас. Пенливата тема на вестника съвпадна с втория рожден ден на една от най-големите независими и бързоразвиващи се микропивоварни у нас- Hills. Стотици фенове на бранда се събраха в парка на малкото предприятие за крафт пиво, който се намира в Перущица, за да отпразнуват в продължение на два дни втория му рожден ден. Именно Hills направи така, че известният с винопроизводството си град да се прочуе и сред ценителите на бирата.

Две години след първата отворена бутилка с логото на марката, днес пивоварната работи при пълните си мощности и се задъхва, тъй като пазарът иска повече и повече с всеки изминал ден. С етикета на Hills вече се утвърдиха пет различни вида пиво- Summer Blanche, Pils, Weizen, Helles Rauch и Smooth Bock. А на втория рожден ден се състоя и премиерата на новата напитка- Single Stout.

 

Търсене-предлагане

„Тези две години до една степен надминаха очакванията ми. Надявахме се пазарът да ни приеме като една българска микропивоварна, което не се оказа толкова лесно, но все пак за тези две години имаме добър старт. Така или иначе бяхме планирали нещата да се случат както трябва на петата година от инвестицията ни. За момента сме доста доволни”, обясни за Под тепето Борислав Минков, създател и управляващ директор на пивоварната в Перущица.

Категорично доказателство за увеличеното търсене на крафт бира у нас е новата инвестиция, която предприема Минков още на втората година от старта на производството на Hills. В момента върви разширяване на пивоварната. Компанията е поръчала нови съдове от Германия, с които да увеличи капацитета си и да удовлетвори пазарното търсене.

 „Щом поръчваме нови два съда и половина, значи нещата са добре. Има сериозно търсене, а ние имаме една дупка в производствения цикъл- бутилираща система. Заради нея не можем да ползваме пълния капацитет на пивоварната. Защото сега сме на ръчна машина за бутилиране. Когато Лидъл поръчаха за седмицата на българската крафт бира 8 хиляди бутилки ,се справихме доста трудно, тъй като на ръка капацитетът ни е между 900 и 1200 бутилки на ден. Сега това ще се промени”, отбелязва Борислав Минков и отчита, че в бирения сезон в Перущица са се варели 4 тона крафт пиво на седмица. Той не може да изчисли с точност колко бутилки бира с етикета на Hills се изпиват дневно в България, но пресмята, че на ден от пивоварната излизат между 50 и 60 кашона, предимно за обекти в София и Пловдив.

Инвестицията

Инвестицията в инсталацията за производство на бира Hills до този момент, без поръчаните вече нови мощности, е 600 хиляди евро. Колко средства са били вложени в цялата база в Перущица, Борислав Минков не се наема да изчисли, тъй като тя всеки ден се надгражда.

„ Не мога да боравя в точност с цифри, но общата инвестиция е голяма. Имайте предвид, че на този етап сме на осмата си година инвестиране, въпреки че реално работим само от две години. Цели 6 години бе административната прелюдия- от търсене на терен и обръщане на статути, през разрешителни за строежи, оборудване. Най-много време ни отнеха процедурите в България. Една микропивоварна се води сграда от Категория 1, също каквато е една болница. Което не е така за винарните например. Но заради налягането в танковете пивоварните се водим Категория 1. Процедурите са много тежки, което може би обяснява малкото независими микропивоварни в България при този бум на сектора в цял свят”, размишлява предприемачът. Като допълва, че към момента постоянно заети в пивоварната са общо 13 човека, от които четирима технолози. В съвсем близко бъдеще заетите ще бъдат 20.  

Крафт биреният сектор

Борислав Минков не крие, че отношението към бирата в последните две години, през които те са на пазара, определено се е променил. Отчетено е, че хората все повече търсят качествения продукт и разнообразието. Има още какво да се желае от сектора, за да следва търсенето на потребителя. Но и да се защитава.

„Това, което бих си пожелал, е да бъде създадена Асоциацията на микропивоварите в България, в каквато посока вече са направени първите крачки. Тя трябва да защитава българските крафт пивовари. Желанието ми е да се даде шанс на българското пиво. Да се разбере, че и ние можем да правим качествена бира. Трябва да се поддържаме. Не сме толкова много пивовари в България, а в същото време пазарът е голям. Ако има проблем с пазара е по-скоро в маркетинга и в самата пивоварна, а не в търсенето. Защото то расте” , отчита двигателят на пивоварна Hills.

От кого да се бранят малкото представители на сектора, ще се попитате. От тежката държавна администрация и от фабрикантите, ще ви отговорят пивоварите. Минков например не крие, че големите компании за производство на масови бири се опитват да ограничат похода на крафт пивото към потребителя, като забраняват достъпа му до заведения, в които имат влияние. Оплаква се и от опити за „кражба” на хора. „Но не смятам, че това е целенасочено спрямо нас. Не мисля, че фабрикантите има от какво да се притесняват. Пазарът е достатъчно голям. Те просто трябва да си подобрят продуктите”, смята той.

Иска му се още терминът крафт да придобие някакво точно определение, тъй като в момента никой не може да каже с точност какво точно е това крафт бира.

Новата бира

Премиерата на новата бира на Hills вече е факт. Сингъл стаутът на пивоварната потече от крановете на втория й рожден ден. Но се появи и в бутилка от 330гр., със специален етикет. На него грее лика на актьора Китодар Тодоров. Самата бира носи името на неговото онлайн предаване „Петък точно в пет”.

„Представяме новата ни зимна бира с тънък хумор. Китодар е рекламното й лице, като идеята на пивото е да подпомогне неговото предаване. Той се издържа сам с целия си екип, а ние като отговорна компания мислим, че така трябва да се случват нещата- да се подава ръка на такива хора. Качествените продукти трябва да се срещат с качествени продукти и да си помагат. Няколко процента от всяка една продадена бира от типа сингъл стаут ще отива за предаването на Китодар”, обяснява идеята Борислав Минков.

Иначе лично той никога не е криел, че от портфолиото на Hills има една много любима бира, която е абсолютният му фаворит- Хилс Пилс.

Комплексът

Освен производството на качествена бира, целта на компанията е и да създава социална среда. Затова са и сериозните инвестиции в комплекса на пивоварната в Перущица.  Идеята е той да събира хора с еднакво мислене и общи интереси на различни събития. Освен разширяването на производствената база, в момента се довършва ресторантът към пивоварната. Предстои и изграждането на няколко къщи за гости с басейн. Има идеи за създаване развиване на бирено СПА, а в горната част на големия парцел там е предвидено изграждане на голямо езеро за риболов, до който да бъде построен семинарен център. „Желанието ни е той да се използва от фирми, на които им е дотегнало да се срещат в регулярната офис среда”, обяснява Борислав Минков.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина