Скандал с продажбата на комендантството, инвеститори се оттеглиха от търга заради завишени цени
Общината оцени имота на 3406 лв. на квадрат
Скандал с апетитен общински имот разтресе местната власт. Опитите за продажба на бившото военно комендантство на Иван Вазов претърпяха шумен провал. Потенциалните инвеститори, които бяха готови да съживят сградата като налеят свежи средства в оределите общински каси, се оттеглиха от търга, за който предварително имаше големи очаквания. А и сериозни кандидати. Оказа се обаче, че предварителните нагласи за добра общинска сделка пропаднаха с гръм и трясък, въпреки че общинарите изчисляваха, че в градската хазна ще влязат 1,7 милиона лева от празната и рушаща се ежедневно иначе много красива сграда.
В търга щяха да играят две компании, закупили нужната документация. Става въпрос за Розаимпекс и Галакси Пропърти Груп. Представителите на двете дружества обаче развяха белите знамена и се отказаха от наддаване, след като видяха папките с документите и рязко скочилата оценка на имота.
Реалната разгърната застроена площ на двеутажната сграда е 499 квадратни метра, но оценката й е сметната въз основа на 3900 квадрата с цел имотът да се продаде за повече пари. Това РЗП не съществува, нито може да се изгради. Странното е, че в кризисния период се гонят от процедури бизнес единици, готови да инвестират и да наливат средства, възстановявайки сграда от ансамблов културен паметник, какъвто е цялата улица Иван Вазов.
Сградата наистина е в трагично състояние, при това от години, тъй като не се ползва. Мазилката пада, художествените елементи също, дюшемето е станало на вафла. Самата сграда е опасна за минувачите. И често през годините е била свърталище на бездомници. Такива примери в Пловдив се срещат често, но рядко се намират инвеститори, не крият архитекти, които се интересуват от процесите с общинската собственост.
Неслучайно данъчната оценка на този имот е 247 000 лева. Независим лицензиран оценител, нает от общината, некоректно завишава цената на 1,2 млн. лева, без включен ДДС. На сесия на Общинския съвет, по предложение на съветник от ГЕРБ и без икономически аргументи, оценката на полуразрушеното комендантство се напомпва до 1 416 666 лева и 67 стотинки. С ДДС това са 1,7 милиона лева или 3406 лева на квадрат.
Такава цена на имоти в центъра на Пловдив няма. Реалните цени в целия град са в пъти по-ниски на квадратен метър. Бизнесът недоумява – общинските съветници брокери ли са или са избрани в местния парламент, за да помагат за развитието на града?, питат запознати с темата.
Цената на комендантството е абсолютно неадекватна за имотния пазар, който от няколко години е в застой. Почти сигурно е, че сградата не може да се ремонтира. Тя трябва да се разруши и да се строи нова, която да бъде детайлно съобразена с ансамбъла по улицата. Почти сигурно е, че отдолу ще „изникнат“ археологически находки, което винаги забавя и оскъпява строителството. Наличието на археология, което е напълно очаквано с оглед
разположението на имота и близостта му с вече открити такива, може даже да доведе и до невъзможност за каквито и да е бъдещи инвестиции. За съжаление, порочната практика да се вдигат цените на общинските имоти на сесия, гледайки в тавана, без аргументи, се прилага от години. Този номер минаваше по време на кметуването на д-р Иван Чомаков, защото тогава бяха златни години за сключване на сделки. В миналия мандат в залата на Общинския съвет пак наддаваше ГЕРБ. Тогава партията беше в опозиция. По тази причина нито в една от последните години общината не успя да изпълни бюджета в частта приходи от продажби на имоти. Трябва ли да се изненадваме, че много знакови имоти в Пловдив, включително в Стария град и в центъра, наподобяват руини?
Същата практика продължава и при управлението на ГЕРБ. Резултатът е очевиден – при 6 милиона лева приходи от сделки с общинска собственост, планирани в бюджета, досега в местната хазна са постъпили едва 600 000 лева.
На случващото се мигновено реагира и кметът Иван Тотев. Той е категоричен, че цената на бившото комендантство ще бъде намалена, по всяка вероятност с 20 процента. Той потвърди, че на търга е нямало участници, тъй като оценката им се видяла твърде висока. И допълни, че по най-бързия начин ще бъде направена нова оценка, която ще бъде внесена за гласуване в Общинския съвет, след което ще бъде насрочен нов търг.