Под небето

Гергьовденското агне – само плешка, но пак бива

Русана Куманова, Нели Балабанова

Image title
„Пролетта на рамото ми кацна жива и зелена , скоро е Гергьовден” . Така започва една тематична българска песен, особено актуална по това време на годината.  Настроението ни разцъфва, тъй както света пред погледа ни.
180-200лв е средната цена на пълния пакет от различни вкусотии, които предлага агнето. Кризата важи за хората, не за жертвеното животно, традицията ще бъде спазена на българската трапеза, независимо от зашития джоб на българина. В една от най – старите пекарни на града под тепетата в близост до гарата, освен насъщният се пече и типичният празничен деликатес. Според тавата, цените са от 10 до 20 лв. Рецептата е една – по вкуса на хората. „От  60 години аз съм тук”, ни сподели редовен ценител на печивото. И все пак малцина са тези, които могат да си позволят цяло агне. Повечето вземат плешки или бутчета , разказа магазинерка от месарския магазин точно срещу пекарната.

Не трябва да забравяме, че освен повод за преяждане, 6-ти май е ден на храброст,още от 1880 година. Интересен факт е, че в нощта срещу празника, преди да пропеят първи петли, хората отиват на някоя ливада, за да се отъркалят в утринната роса. Според народните предания, по това време на годината всичко е „повито с блага роса“. Повсеместно е и вярването, че дъждът на Гергьовден е особено плодоносен. Предвестник на хубавите слънчеви дни, които ще озарят сивото ни ежедневие и ще ни донесат положителни емоции, повод да се повеселим с близките си и поредната причина да се гордеем с потеклото си – Гергьовден остава в съзнанието ни като един от любимите празници на българина!

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина