ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Под небето

Eвропейският колеж въвежда обучение чрез казуси

Двама преподаватели преминаха обучение в IESE бизнес скуул в Барселона

Д-р Мария Стоева
Д-р Мария Стоева
Поетапно въвеждане на обучение чрез казуси започва Европейският колеж по икономика и управление. Новаторският метод се прилага вече успешно в световен мащаб, където все повече се обръща внимание на остатъчното знание. Чрез казусите студентите се учат да откриват симптоми, на базата, на които да формулират проблеми и да изграждат стратегии за действие, учат се да разговарят помежду си, да се изслушват.

Двама от преподавателите в колежа – д-р Мария Стоева и Асен Попов, преди броени дни се завърнаха от обучение в IESE бизнес скуул към университета в Навара. В продължение на три седмици пловдивските преподаватели по мениджмънт и микро и макроикономика обсъждали приложението на казусите в образованието.

„Дискутирахме, правихме презентации, имахме сесии за развитието на академичния потенциал или как трябва да е разпределено времето на един преподавател преди и след докторската защита. Казусите са различен метод на преподаване, при който се постигат много по-добри резултати. Преподава се същото научно или техническо знание, както при традиционните лекции, усвояват се същите правила, закони и принципи, но разликата е в това, че студентът сам ги открива. Този метод позволява на младите хора много по-ясно и непосредствено да разберат това, което трябва да научат. Като едновременно проявяват своето емоционално отношение към изучавания материал“, обяснява Мария Стоева.

За разлика от класическия метод, при който слушат или гледат лекции, при казусите отношението по разглежданата тема се проявява в процеса на дискусия. Преподавателят предварително обмисля въпросите и ги поставя така, че студентът да почувства проблема по свой начин – да го приеме или отхвърли. Казусите, заедно с техническия материал, се раздават предварително на обучаващите се, за да може да се подготвят, ако е необходимо да направят изчисления. Това се изисква при повечето от икономическите казуси, като баланс, обем на продукцията, численост на персонала.

„Един казус, като обем, е 20-30 страници. За написването му са необходими една-две години, но ефектът е невероятен. Избягваш скучната лекция, а оценката е на базата на участието в дискусията. Т.е. гарантира се присъствие на студентите, защото в противен случай няма как да получат оценка. Опитен преподавател веднага разбира дали са се готвили от разсъжденията им по поставения проблем. Това е една от формите на активно обучение и прекрасен начин за квалификация на мениджъри. Обучаемите се поставят в реална практическа ситуация и се учат да откриват основните правила за действие, въвеждат се понятията, усвоени в теорията“, обяснява още д-р Стоева.

Постепено колежът ще започне да прилага този метод на обучение, първоначално с по-кратки казуси, тъй като студентите нямат навика да четат в големи обеми. Между обсъжданията ще се вмъкват лекции, за да илюстрират онова, което студентите сами трябва да открият. 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина