От началото на годината е предотвратено изоставянето на 20 бебета в Пловдив
Изграждат мрежа между доставчиците на различните услуги за деца с цел споделяне на ресурси
Около идеята за изграждане на мрежа между доставчиците на различните услуги за деца с цел споделяне на ресурси се обединиха участниците в първия по рода си форум – работна среща, работещите в сферата на тези услуги в област Пловдив. Сбирката се състоя днес в дирекция „Социална политика“ на община Пловдив и бе инициирана от фондация „За Нашите Деца“ и община Пловдив.
Участниците: регионалният мениджър на фондация „За Нашите Деца“ Александър Малински, Емилия Иванова – директор на Регионална дирекция „Социално подпомагане“ – Пловдив, директорите на общинските дирекции „Социална политика“ в Пловдив – г-жа Веселина Ботева, и в Карлово – г-жа Надежда Сеизова, началниците на отделите за закрила на детето в общините Пловдив, Марица, Раковски и Хисаря, се договориха срещите да станат периодични.
За присъединяване към тях ще бъдат канени представители на здравната и образователна система в областта, както и да протичат в различни формати – обучителни, интервизионни, за представяне на иновации.
В дискусиите днес активно се включиха доставчици на услуги, сред които ръководители на центрове за обществена подкрепа, центрове за настаняване от семеен тип, комплекси за социални услуги, дневни центрове за деца с увреждания, общностен и кризисен център, както и на неправителствените организации НАРД, сдружение „Различни, но равни“.
Организирахме тази среща, за да се опознаем като участници в процеса за закрила на децата, да споделим ценен опит и добри практики, заяви при откриването на срещата директорът на Дирекция „Социална политика“ в община Пловдив г-жа Веселина Ботева. Тя бе подкрепена от координатора в ЦОП „За деца и родители“ Атанаска Турийска, която изрази желанието на фондацията за сътрудничество, споделяне на ресурси и взаимна подкрепа в реализирането на дейности за работа с деца и семейства между различните Центрове за социални услуги в града и областта. Това ще гарантира по-високо качество на грижата и по-голям обхват на децата в риск, каза г-жа Турийска.
Интерес предизвика програмата на фондацията за превенция на раздялата на ниво Родилно отделение, която ЦОП „За деца и родители“ реализира в Пловдив в партньорство с УМБАЛ „Пловдив“, МБАЛ „Свети Мина“ и МБАЛ „Селена“. В резултат на нашата подкрепа и консултации, които специалистите на ЦОП „За деца и родители“ оказаха на семействата на новородени в риск от изоставяне, само от началото на годината бе предотвратено изоставянето на 20 бебета, родени в тези три здравни заведения.
Дейността си, услугите, които предоставят и добрите практики в подкрепата на деца в риск и семействата им представиха ръководителят на Общностния център в град Пловдив Офелия Велкова, председателят на УС на Национален алианс за работа с доброволци /НАРД/ г-жа Ренета Венева, която акцентира върху социалното предприемачество и включването на непълнолетни майки и хора с увреждания. Господин Тафков от Сдружение „Различни, но равни“ сподели своя опит в предоставянето на услуги за подкрепа на деца със специални потребности и техните родители.
В последвалите обсъждания и дискусии бяха засегнати необходимостта от повече услуги в по–малките населени места, от обучения и супервизии на екипите на услугите за справяне с поведенчески трудности при тийнейджъри.