АктуалноГрадътИзбор на редактораИзпод тепетоМненияНовини

ДСБ – Пловдив: Альоша да бъде преместен до края на годината

Общинските съветници от ДСБ – Пловдив Владимир Славенски и Йоно Чепилски, които са част от групата на “Продължаваме промяната – Демократична България”, внесоха предложение до Общинския съвет на Пловдив паметникът на Съветската армия “Альоша” да бъде преместен в срок до края на 2024 година.

“Организацията на ДСБ – Пловдив от своето създаване през 2004 година има ясна и категорична позиция, че мястото на паметника следва да бъде преосмислено. Ние поддържаме това убеждение, защото заставаме на страната на историческата истина и сме дълбоко убедени, че това е в интерес на всички пловдивчани, а и на всички български граждани”, заяви Владимир Славенски, който е и лидер на местната организация на ДСБ.

В проекта на решение се предлага паметникът на Съветската армия да бъде преместен в Музея на комунистическото изкуство и да бъде обявен конкурс от община Пловдив за реновацията, реставрацията и обновлението на пространството около “Альоша”. Общинските съветници изтъкват, че в момента това пространство е в занемарено състояние и че трябва да бъде направено по-привлекателно за хората от Пловдив и гостите на града.

“Паметникът “Альоша”, както пловдивските поколения наричат монумента на върха на Бунарджика, се отличава силно от другите паметници в града ни със своя огромен ръст и мащаб. Това не е част от културната традиция и колективната памет на Пловдив – особено, ако го сравним с паметниците на бележитите български национални герои, участвали в национално-освободителните ни борби през XIX и XX век. Повечето останали паметници, барелефи или паметни плочи, макар и скромни по размер, носят много по-силно националния дух и култура. “Альоша” е плод на времената, в които е построен. А и неговият мащаб и превес над другите паметници показват безпрекословната власт на СССР над България в тоталитарния период“, допълва Йоно Чепилски.

В доводите за решението се изтъква още, че паметникът е символ на окупацията на България между 1944 -1947 година от Червената армия и е символ на потиснатото национално достойнство, както и че представя погрешно историческата реалност. Аргументирайки своето предложение, съветниците заявяват, че премахването на паметника “Альоша” от върха на хълма Бунарджика е морален акт, който цели да почете българската история, националното достойнство и жертвите на тоталитарния комунистически режим.

Очаква се предложението да влезе в дневния ред на Общинския съвет на Пловдив за сесията на 17-ти януари, където ще бъде обсъдено. Ако то бъде прието, следва кметът на града Костадин Димитров да разпореди премахването на паметника до края на годината.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

6 коментари

  1. Това е просто чудо, след като прочистих тялото си, се отървах от наднорменото тегло, вечната умора, хроничната кашлица, като цяло се върнах към живота. Това лекарство премахва всички боклyци от тялoто: пapaзити, токcини, отпадъци и възстановява тялото. Съветвам всички да преминат курса, няма да съжалявате. това е лекарството– https://e.vg/clean

  2. ЧИСТО БЪЛГАРСКО РЕШЕНИЕ ОТ АНДРЕШКО НА НЕНУЖНО РАЗДУТИЯ „ПРОБЛЕМ“ С КОЙТО КУКЛОВОДЪТ ВИ ОТКЛОНЯВА ВНИМАНИЕТО: ВМЕСТО Ч / Б -„ДОЛО / ГОРЕ“- АРХИТЕКТИ И ХУДОЖНИЦИ ИМАТ ИНТЕЛИГЕНТНА КОНЦЕПЦИЯ ДА „ПОВИЕМ“ СТАТУЯТА В ПЕЛЕНА -КАКТО КРИСТО- В UNITED NATIONS BLUE (ООН СИНЬО) КОЕТО ИДЕОЛОГИЧЕСКИ И ЕСТЕТИЧЕСКИ И МАТЕРИАЛИСТИЧЕСКИ ИМА ПОВЕЧЕ ДЪЛБОЧИНА И ЕФЕКТИВНОСТ. (пък и агнето сито / и вълкът ЦЯЛ)

    1. Опаковане, пакетиране, СКРИВАНЕ НА СТАТУЯТА ВЪТРЕ ВЪВ НОВА ХУДОЖЕСТВЕНА ТВОРБА в Стил „ала Кристо“ още в 1992 беше отказано от световния българин понеже негов ПРИНЦИП беша да са непостоянни а временни, ефемерни, темпорални Проектите му.

      Както са сценичните изкуства и перформанси.

      В 2024 след смъртта му никаква пречка пред пловдивчани няма да скрият СТАТУЯТА В ПЕЛЕНИ – авангард!

      Чисто „българ…“ ПЛОВДИВСКО решение на поставената Задача!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина