ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ГласовеИзбориМненияНовини

Парламентът даде зелена светлина на Северна Македония за ЕС

Парламентът даде зелена светлина на Република Северна Македония по пътя й към ЕС на днешното заседание на НС, след близо 4 часа дебати.

Правителството в оставка може да одобри предложените от Председателството на Съвета на ЕС за Преговорна рамка и за Заключения на Съвета, само ако бъдат изпълнени няколко условия. Това реши Народното събрание с одобрения проект на решение, внесен от Христо Иванов, председател на ПГ на „Демократична България“. Предложението бе разгледано и прието вчера на заседание на парламентарната външна комисия.

Предложеният от Христо Иванов проект на решение бе гласуван със 170 гласа „за“, 37 „против“ и 21 „въздържал се“.

„За“ гласуваха нечленуващите в група народни представители, „Продължаваме Промяната“, ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ и ДПС.

Предложението на френското председателство е добро и за него имат заслуга и българската дипломация и институции, за което им благодаря, заяви от парламентарната трибуна в дебата по проекто решението на ДБ за одобрение на предложението на френското председателство на ЕС за вдигане на ветото над Северна Македония председателят на парламентарната група на “Демократична България”. Той добави още една редакция към проекта си за решение, което Народното събрание обсъжда, и обори критиките на “Има такъв народ” и “Възраждане”, които обявиха, че ще гласуват срещу него.

Иванов изтъкна, че ако предложението не е добро за България, в Скопие нямаше да се надигне такава критична вълна срещу него. “Когато някой излезе тук и каже, че това предложение не защитава българския национален интерес, да заповяда на митинга на ВМРО-ДПМНЕ в Скопие и да се присъедини към тях. Защото те казват, че то в такава степен защитава българския национален интерес, че за тях е абсолютно неприемливо”, каза Иванов.

Той обори и тезата, че трябва да изчакаме Северна Македония да изпълни на 100% исканията на България и чак тогава да започне преговори за еврочленство с аргумента, че най-добрият инструмент за натиск са преговорите за еврочленство. И България, която е минала по този път, знае много добре това.

Друг аргумент на Христо Иванов в подкрепа на предложението на френското председателство е, че българското вето всъщност се засилва, защото вече няма да е само българско, а на цялото европейско семейство, ако Северна Македония не изпълнява критериите за членство и договора за добросъседство с България. “Сега в Скопие се говори как те нямало да променят конституцията си, за да запишат българите като държавотворен народ редом с останалите изброени. и като не променят конституцията си, няма да видят преговори и това е ясно и абсолютно еднозначно от френското предложение”, каза председателят на ПГ на ДБ.

На четвърто място, Христо Иванов изтъкна, че нашият интерес е не просто да постигнем целите в двустранните си отношения със Северна Македония, а в крайна сметка Западните Балкани и Северна Македония да получат европейска перспектива. И така да преодолеем наслоените вековни травматични разделения сред балканските общества. Защото най-добрият начин е да се съберем отново днес, в 21-ви век, като  станем част от европейското семейство, каза Иванов. “Днес с това решение ще  обвържем нашите стремежи и искания с фундаменталните ценности на ЕС”, каза Иванов. И предупреди, че “Северна Македония трябва да избере, дали иска да бъде заедно с нас, член на европейското семейство – ако не направи този избор, няма да има преговори”.

На упреците на лидера на “Възраждане” Костадин Костадинов, че върху България се упражнява натиск отвън, а Христо Иванов си говори с френската посланичка, председателят на парламентарната група на ДБ отговори, че на международната сцена върху всяка страна се упражнява натиск, защото всяка преследва своите интереси.”Въпросът е дали ние сме се поддали на този натиск и дали сме направили неприемлив компромис. Ние имаме интерес Северна Македония да се приближава към ЕС и да излезе от сръбска орбита. Да, Македония е България (депутатите на “Възраждане” и техни симпатизанти на балкона вдигнаха постери с този надпис), но  само когато сме заедно в ЕС”, каза Иванов.

Той напомни на Костадинов, че в парламента има групи за приятелство с най-различни страни, има комисия по външна политика и в този смисъл той участва в провеждането на външната политика на страната. “Г-н Костадинов, аз съм разговарял многократно с посланиците на европейски и други държави, и винаги съм защитавал българския национален интерес. Бих разговарял и с руския посланик и бих ѝ казал, че е време да си тръгне от България”, каза съпредседателят на “Демократична България”.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина