ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ГласовеМнения

Казусът „Св.Марина” и „човекът –маса”

Катрин Сариева
Image title
През 30-те години на 20 век, когато в Европа фашизмът и фашизацията са факт,  великият испански мислител  Хосе Ортега- и- Гасет  назовава  човек-маса  онзи, който просто може да мисли само чрез тълпата, да се подчинява на нейния вкус, идеология и възможност да бъде манипулиран на базата на масовостта.
Казусът  „Св. Марина” освен всички извращения от всякакъв характер, скрито съдържа и аспекта на тълпинното мислене и според мен това е най-подмолният  му социално-психологически аспект. Църквата е облепена с тапети, скрити са стенописите, подменен е окапаният от свещи и сълзи под с някакъв еснафски мрамор, лъскат владишките престоли. Изчезнали са смирението и благоволението, няма го храмът Божий. Има кичозният мутренски палат на митрополит Николай. Суетата крещи от всякъде. Но кой го вижда, кой го чувства, кой говори? Вървя  по улица Отец Паисий, в енорията на  „Св.Марина”, и възторжени, сияещи баби разправят колко благочестив човек е дядо Николай, как хубаво говори, а църквата ….ох, сияе! Бабите,е, но им пригласят продавачки, златарки, случайни хора,това е масата, която чувам. А те са тези, които най-редовно ходят в църквата да молят за земни радости, постят, изповядват се, целуват владишкото расо и падат на колене пред същия този Николай. Пълнят църковните каси. За тях, че аз говоря високо и гневно срещу това, което се случва, е кущунствено.
Да опазиш святото е дело трудно и за масата неразбираемо. Дано тези, които искаме храма, храмовете (защото предстои и „реставрирането” на прекрасната църква „ Св. Неделя”) да бъдем повече, да говорим без крясък, но чуваемо, с аргументи и  експертно. Искрено се надявам на подкрепата на архитекти, юристи, специалисти от НИПК, реставратори, компетентни лица в сложните взаимоотношения между БПЦ , държавата, обществото. Кой отговаря за т. нар. реставрации на църкви и манастири? Каква е ролята на църковните настоятелства? Прекрасните примери на българското Възраждане, когато съгражденето, иконописването и дори назначението на свещенослужители са били дело на обществото, могат ли да послужат днес?
Но трябва да  се намерят онези хора-личности, които правят общество, а не маса за делото по спасяването на духовните храмове от видима и невидима, мътна като причина и следствие намеса.  Емоциите са хубави, но трябват сериозни аргументи и смислени политики, за да има резултати.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина