ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ГласовеМнения

Каназирева: Монополизирането на политическия терен е вредно за партиите от статуквото

На управляващите категорично не им пука! Това е плашещо

Стават все по-нагли. Няма никаква воля за контрол и отпушване на системата към обществото, смята лидерката на Съюз за Пловдив

Image title
Дани Каназирева отново взриви политическото пространство под тепетата миналата седмица. Напористата лидерка на Съюз за Пловдив. Към нейната група в общинския съвет се присъединиха войводите Камен Шишманов и Костадин Кисьов и съветничката от НДСВ Мариана Димитрова. Така новото „Обединение за Пловдив” стана втори по численост екип в местния парламент, наравно с това на БСП. А отборът на НИЕ се сгромолясаха до квартет, който вече няма право и на зам.-председателско място в съвета. Дори не се води група. 
Каназирева говори пред Под тепето за новия формат в ОбС, за нежелания губернатор Венци Каймаканов, за изборния кодекс и политическия вихър в държавата.

-Какво да очакваме от новата група в местния парламент? Войводите са ти ядосани сигурно?
-Истината е, че ние ставаме доста сериозна група с качествени хора. Хора, които са доказани професионално и експертно. Войводите? Това си е техен вътрешно партиен въпрос, който мен изобщо не ме интересува. И в други партии не искам да навлизам. Но групата вече е факт.

-Каква опозиция ще бъдете?
-По никакъв начин създаването на тази нова група не променя моите принципи, принципите на съветниците от Съюз за Пловдив. Продължаваме по същия начин- конструктивна опозиция, равно отдалечени от ГЕРБ и БСП. Продължаваме при всякакви сигнали да сезираме институции, да внасяме предложения и активно да участваме в живота на Пловдив. Компромиси никога не съм правила. Никога не съм влизала в пазарлъци за постове, за да мога свободно да говоря и да не завися от каквато и да е партийна централа. Така че имам независимостта да изказвам свободно мнението си за това, което се случва. Не само в Пловдив, но и страната.

– Да чуем тогава свободно как ще коментирате протеста срещу областния управител?

-Аз още в началото излязох с мнение. Категорично зад това назначение се крият икономически интереси. То е съвсем видно. Лошото е, че и при областен управител, и при кмет виждаме как икономическите интереси прозират отвсякъде. Партиите, които се въртят в последните 23 години, се опитваха да бъдат по-старателни и да прикриват следите си, относно обвързването на политика с икономически интереси. В последно време обаче виждаме все по-арогантно поведение. Тоест, абсолютната безпринципност, ясно видима от документи, които могат да бъдат взети от агенцията по вписвания от всеки един от нас. Което говори за едно огромно самочувствие и безнаказаност от страна на управляващите.

-Казвате, че категорично не им пука?
-Категорично не им пука! Аз от много време говоря, че имам чувството, че умишлено се води целият народ към тотално опростачване, за да бъде управляван по-лесно. Но и също така целта е може би политическата апатия още по-сериозно да обхване хората и накрая да излязат и да гласуват единствено твърдите партийни ядра, пък след това да се разбират в парламента. Опити за отпушване на политическата система не се правят категорично. Правят се чисто козметични промени. Хвърляне на прах в очите на хората. И никаква воля за контрол и промяна на системата и отпушването й към обществото.

-Това не ви ли плаши като гражданин?
-Много ме плаши като гражданин. Ние сме може би от малкото политически субекти в страната, които наистина сме доказали не само с думи, а и с действия, че няма личност в България, няма партиен лидер, няма партийна централа, която нас може да подчини и дефакто да позволим да бъдат използвани хората в стремежа на някой да се добере до властта. Но да си независим и да казваш истината изобщо не е лесно в България. Цената е висока.

-Говори се вече за евентуални предсрочни избори. Вие как виждате участието си като партия в тях?
-Трудно. Много трудно ще бъде, защото ако няма реални промени в избирателния кодекс, не просто козметични, всъщност манипулациите ще продължат и статуквото ще се преповтори с някои стари муцуни с нови платформи и заявки, но пак ще станем свидели на едно доказване кой е демократ и кой е по-голям демократ. Същите хора от преди 20 години. Ние сме „За“ конкретика в говоренето. Стига клишета, стига използването на гражданите. Искаме нещо по-свежо извън клишето, без партийна терминология. Затова сме и скептични.

-А вие готови ли сте да предложите по-свежа алтернатива?
-Ние сме готови до такава степен, че разговаряме. Имаме срещи с хора от цяла България. Интелигентни млади хора, млади не на възраст, а като обремененост, защото за мен статуквото е вид обремененост. Това, което мисля е, че един път завинаги трябва да се сложи край на тази политика на жълтите павета. Използвам този термин и не слагам София под този знаменател. Жълтите павета, които всъщност сформират един псевдо политически и партиен елит, който инжинерва на гърба на всички нас от 20 години и не позволява по никакъв начин млади хора да влязат и да разчупят системата. Знаете, че икономическите субекти държат абсолютно всичко и подчиняват всичко.

-Дадохте директна заявка за следващия местен вот?

-Всъщност това, което ме подразни, е да спряга някой името ми до постове. Вие следите поведението ми от години. Няма субект, който мен да ме е изкушил с някакъв пост или каквото и да е, за да ме накара да мълча. Така че някой да ми отрежда пост- това ме подразни. И казах, че ако ще взема някакъв пост, то ще е този на Тотев, а не той да ми определя пост.

-Споменахте изборния кодекс. Какво трябва да се пипне според вас?
-От една страна, въвеждането на задължително гласуване, което веднага ще удари търговията с гласове. Задължително гласуване ще премахне и балансиращата роля на ДПС, което всъщност дразни хората. Това не е етническа нетолерантност- никой да не се използва от това което казвам. Това е всъщност срастване на политиката им и икономическите кръгове. На второ място- трябва да има алтернатива от партийната. Даване възможност на инициативните комитети да издигат граждански листи. Не само един независим кандидат депутат. Това ще вкара в конкуренция партийни кадри и граждански кандидати. Смятам, че това ще е добре и за едната и за другата – за партийните листи и за гражданските. Всеки ще се стреми да издигне хора по-разпознаваеми, с повече качества, с воля и с характер да променят поне това, което са заявили. На следващо място задължително забрана за гласуване на граждани с двойно гражданство. Знаете, че на последните избори от 100 хиляди, 80 хиляди са от Турция. Докато не станем демократична и нормална държава, трябва да има рестрикции. Отседналост на кандидат депутатите. Не може, когато дойдат избори да ми обикалят цяла България да се чудят къде да се наврат. Затова България е административно териториално разделена, за да могат всички региони да имат представители в народното събрание, които освен общата политика на страната, да се грижат и да работят за проблемите на региона. Това изисква добро познаване на приоритетните проблеми. Така, че шест месеца отседналост на кандидат депутатите, както и правото им да се кандидатират само от един избирателен район. А не да ми водят по 2 листи в страната, защото това довежда до подмяна на вота. Като се кандидатира от Пловдив и от Видин и после реши да влезе от видинския район, къде отиват гласовете на пловдивчани? Време е с тези манипулации и игри да се спре. Въпрос на воля е- искат или не. Преференциални листи, да могат да се преподреждат. И тук искам да сложа една скоба. Това ще е в полза на партийните структури и на симпатизантите на партията. Не толкова на избирателя без партийна принадлежност, защото много пъти от централите от жълтите павета се определят листите така както им скимне. Не се вслушват в хората, дори в мнението на партийните структури на места. А партийните структури на всяка една организация са кръвоносната й система, която дава живот. А много пъти те са пренебрегвани заради някакъв партиен елит на жълтите павета. Но съм скептично настроена, че този парламент, това статукво ще позволи промени.

-До къде ще стигнем до края на календарната година?
-Изненадана съм от глупостта на една 100-годишна партия. Това, което направиха е ритуално политическо самоубийство, достойно за всеки един учебник по политология. Даже всеки се чудеше да няма някаква конспирация- толкова глупаво да постъпиш при тази чувствителност на хората спрямо олигархията. Не мога да си го представя, че това е възможно. Затова не искам да ги надценявам партиите. Самите партии трябваше след февруарските протести да осмислят самата си визия. Карат си го не по старому, а още по-нагли стават. Трябва самите партийни централи да осъзнаят, че имат нужда от свеж полъх- дори на тях ще подейства оздравително и ще бъде здравословно. Това монополизиране на политическия терен е вредно дори за тях.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина