Психиатричната болница „Св. Иван Рилски“ е оборудвана с пожароизвестителна система и спални комплекти от негорим текстил

Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавна психиатрична болница „Св. Иван Рилски“ – гр. Нови Искър съобщи в соцалните мрежи, че е предотвратен трагичен инцидент с пациент, свързан с възникнал пожар в помещение на болничната сграда, благодарение на инсталираната само преди дни нова модерна пожароизвестителна система.
Оборудването и инсталацията за пожароизвестяване са осъществени като съвместен проект между психиатричната болница в Курило, компанията „Пожарна Отговорност“ ЕООД и „Аглика Трейд“ ООД с финасовата подкрепа на Филип Морис България.

Пожароизвестителната система се състои от 52 оптични датчика, монтирани в помещенията на двете остри отделения на болницата и две пожароизвестителни табла за осигуряване на бърза реакция от персонала. Поставените в помещенията детектори са безжични с цел гарантиране на безопасността на пациентите и са програмирани да реагират на съпровождащи евентуален пожар физикохимични явления, като висока температура, пламък и дим, с което се осигурява по-високо ниво на защита както за пациентите, така и за медицинския персонал. Всички, работещи в болницата, включително лекари, медицински сестри и друг персонал, са преминали специално обучение за работа със системата и пожароизвестителните табла, като са извършени и тестове за валидиране на функционалността и реакцията при инциденти.
Проектът включва също и дарение на 100 спални комплекта от негорим текстил, изработени специално от „Аглика Трейд“ ООД, българска семейна компания – производител на текстил с производствени фабрики в България, САЩ и Молдова, по поръчка на Филип Морис България за нуждите на психиатричната болница.

Проектът има за цел да подобри цялостната противопожарна сигурност в лечебното заведение, където, поради спецификата на психичните заболявания, рискът от инциденти, застрашаващи живота на пациентите, е особено висок. През последните 5 години, в резултат на пожари, причинени най-често от цигари, в различни болнични заведения за психиатрично лечение и грижа в страната, са загинали шестима души. Въпреки че няма официална статистика, се знае, че общият брой на възникналите пожари от тютюнопушене в помещенията на психиатрични стационари е много по-висок. Такива трагични инциденти, които са довели до загуба на човешки животи, будят сериозна тревога сред професионалната общност и обществото като цяло.
„В психиатричните болници и стационари се лекуват хора с тежки психични заболявания, при които тютюнопушенето е значително по-често срещано, достигащо до 80%, в сравнение с общото население, където е до около 35-40%. Извършването на пълен 24-часов контрол върху тютюнопушенето в помещенията е ограничено не само поради недостиг на персонал, но и най-вече поради сложната биохимична взаимовръзка между психозите и зависимостта при психично болните към никотина, съответно – тютюнопушенето, което в някои случаи се случва и в помещенията“, разказва д-р Цветеслава Гълъбова, директор на ДПБ“Св. Ив. Рилски“ и добавя: „Ние сме с ясното знание за законовата забрана за тютюнопушене, но пълното й спазване и прилагането на контрол в подобен тип лечебни заведения клони към невъзможното. Вярвам, че с новата система за безопасност нашите пациенти ще бъдат по-добре защитени, защото рискът от инциденти с възникване на пожари от незагасени цигари, ще бъде значително намален.“
„Нашият опит показва, че е необходимо в психиатричните болници да се вземат категорични мерки с цел намаляване на рисковете от пожари и това да се случи с помощта на устойчиви решения в контекста на обективните затруднения за контрол на поведението на болните“, споделя инж. Атанас Боин, ръководител на проекта и управител на фирма „Пожарна Отговорност“ ЕООД – доставчик на пожароизвестителната система, и допълва: „Екипът ни винаги е споделял загрижеността на специалистите, работещи в психиатриите в страната, за нуждата от засилване на безопасността за психично болните хора и затова изпълнихме този проект с огромно внимание, съвместно с екипа на д-р Гълъбова и на Филип Морис България“.
„Отдавна обмисляме всякакви варианти за превенция или намаляване на риска за нашите пациенти от потенциални инциденти с пожари, причинени от цигари в помещенията. Разсъждавали сме с колгите и персонала в болницата и върху възможността да бъдат предоставяни различни бездимни продукти за пациентите, които пушат цигари. Но след проведен конструктивен диалог с екипа на Филип Морис България, те изразиха готовност да финансират друго ефективно решение – алармена система с датчици и спални комплекти от негорим текстил. Стартирахме и изпълнихме съвместно този проект, с който вярвам, че подобряваме безопасността за пациентите. Радвам се, че у нас има социално ангажирани компании, които разбират, откликват и подкрепят реалните нужди на уязвимите групи в обществото “, заяви д-р Цветеслава Гълъбова, директор на ДПБ „Св. Иван Рилски“.

От екипа на Филип Морис България изразиха удовлетворение от факта, че зад проекта стоят съмишленици за една добра обществена кауза и благодариха на д-р Гълъбова, д-р Лазарова и д-р Пулчев за ангажираността в процеса на изпълнението му, както и на инж. Атанас Боин от „Пожарна Отговорност“ за отдадеността. От компанията-дарител отправиха и специална благодарност на г-жа Мая Петкова, собственик и управител на „Аглика Трейд“, с които поддържат партньорски отношения още от първите дни на Covid-19 пандемията, когато те първи откликнаха на заявката на Филип Морис България за спешно производство и дарение на 5 000 защитни костюма за медицинските работници в болниците в страната.

„Подкрепата за психиатричната болница „Св. Иван Рилски“ е част от нашата по-всеобхватна цел за дългосрочен ангажимент към устойчивото развитие и социалната отговорност в България, чрез принос към значими социални каузи и подобряване на обществената среда, в случая за редуциране на риска от инциденти от пожари сред уязвими групи в страната. Радваме се, че обединихме няколко заинтересовани страни, за да подкрепим болницата с конкретни и устойчиви решения,“ сподели д-р Росен Узунов, от Филип Морис България – ръководител на проекта от страна на компанията.