Раннохристиянската гробница с „Възкресението на Лазар” ще бъде експонирана в Голямата Базилика

Идеята е на директора на Археологическия музей Костадин Кисьов

Желанието е култовите сгради да се свържат в една религиозна пешеходна ос

Раннохристиянската гробница в момента е експонирана в Археологическия музей, но може да бъде преместена в Епископската Базилика след завършването на проектаОткритата през 2012 г. зад Партийния дом при изкопни работи раннохристиянска гробница да бъде експонирана в бъдещия музей Голяма Базилика. Такава идея има директорът на  Археологическия музей Костадин Кисьов. Той разкри желанието си пред Под тепето тази сутрин. Това е моя работна идея, но смятам, че ще е много добре, ако успеем да я реализираме със завършването на проекта за Епископската базилика. Стига бъдещите площи в музея да позволяват, тъй като все още не е ясно какво още ще излезе с разкриването на Северния кораб. Има вече ясни следи от по-ранни градежи и нищо чудно да се появи предхождащ раннохристиянската базилика храм. В зависимост от ситуацията след археологическите проучвания може да се мисли за възможност да пренесем гробницата в Епископската базилика. Гробното съоръжение е уникално със стенописите си и сцените, които те изобразяват. Подобно е имало само в Рим, но е било унищожено, каза Кисьов.

Припомняме, че след близо 3-годишна реставрация, изключителната находка с библейски мотиви по стените разкри пълната си красота пред пловдивчани и гостите на града във фоайето на музея. Еднокамерното гробно съоръжение е от началото на IV век след Христа и е с чудесна стенописна украса, която представя две евангелски сцени от цикъла „Чудесата на Христос”. Има и рисувана раннохристиянска символика. Гробницата е част от Южния некропол на Филипопол. На северната вътрешна страна на гробното съоръжение е представен евангелският сюжет „Възкресението на Лазар”, а на южната е изобразена сцената „Изцелението на паралитика”. Има още две композиции на страничните вътрешни стени- двойка пауни с кантарос и хризма във венец между две палми.  Саркофагът е с размери 1 метър на 80 см.

Така е изглеждала древната синагога Фрагменти от мозайката на синагогата могат да бъдат видени в Археологическия музейИдеята е с преместването на гробницата в Епископската базилика, да бъде пресъздадена  религиозна ос, която да влезе в общ туристически и поклоннически маршрут. Ареалът от култови сгради ще включва двата раннохристиянски храма (Голяма и Малка Базилики) и действащите Католическа катедрала и православен храм „Св. Петка”. Там ще е и гробницата, която е част от Южния некропол на Филипопол. В оста по бул. „Мария Луиза” попадат още мястото, на което се е намирала античната Синагога в древния Филипопол, както и площта, на която се е разгръщала древната жилищна сграда Нарцис. И от двете антични сгради са запазени изключителни мозайки, експонирани в момента в Археологическия музей. Те са се намирали буквално на метри от днешната Католическа катедрала и „Св. Петка”, а елементите от декорациите на мозайките им са много сходни с тези в Голямата базилика, както и с детайлите от фреските в гробницата.Мозайката от жилищна сграда Нарцис

Exit mobile version