С 8 пункта се е увеличил делът на хората, ползващи услугата “бърз кредит” – от 15% през 2022 г. до 23% през 2023 г., показва информацията на “Изи Кредит” (Easy Credit). Анализът на агенция “Кантар” сочи, че „бързите кредити“ се асоциират спонтанно най-вече с възможността да се вземат средства при нужда, което става лесно и без усложнения. Проучването показва също, че очакванията на потребителите са небанковите финансови институции да са коректни с клиентите си, да предлагат прозрачни условия и да предоставят конкурентни финансови продукти.
Паралелно проучване на агенция “Тренд” сочи, че 82% от потребителите на бързи кредити са използвали до 3 кредита, като ⅓ са се ограничили само до един. Допитването е по поръчка на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК) и показва също, че 25% от българите са ползвали бърз кредит основно за техника, ремонт и почивка. Бързината е най-значимото предимство на бързите кредити според 83% от използвалите услугата, а на второ място се посочва удобството (49%).
Според анализ на “Изи Кредит” средната продължителност на кредита в компанията е шест месеца, което е златният стандарт в сектора. Специфичният бизнес модел на небанковата институция прави кредитите бързи не само защото потребителите получават необходимите средства за минути, но и защото сроковете за връщане на сумите са кратки. По-кратките погасителни планове правят заема максимално изгоден за клиентите.