БългарияНовини

Идея за сайт, който помага на хората в жегите, спечели финансиране по програма на WWF

Младежка идея за приложение, което в реално време да показва сенчести зони, паркове и чешми с питейна вода, беше отличен в тазгодишното издание на младежката програма Panda Labs на WWF България. Наградният фонд за екип „Зеленоватори“, разработил идеята, е 2 400 лева. Средствата ще помогнат на младежите да продължат работата си по проекта. Екипът на WWF България ще продължи да ги подкрепя, като през декември организира среща с младите иноватори с експерти от Столична община, където те представиха идеята си пред Дирекция „Климат, енергия и въздух“ и Дирекция „Дигитализация, иновация и инвестиции“. 

Идеята за приложение, което показва охлаждащите точки в града в разгара на жегите, идва от ученици от няколко столични гимназии: Софийска професионална гимназия „Джон Атанасов“, Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“ и Софийска професионална гимназия „Княгиня Евдокия“. Тя впечатли журито след оспорвана надпревара между пет отбора, достигнали до мастърклас от семестър „Бъдещето на зелените градове“ на програма Panda Labs. Програмата се осъществява с подкрепата на Фондация „Америка за България“ и Kaufland България. 

Пет силни идеи за по-зелени градове 

Петте отбора финалисти бяха избрани след два хакатона през юни, посветени на възобновяемите енергийни източници, енергийната ефективност и природобазираните решения за зелени градове. Те представиха идеи за зелена енергия и справяне с ефекта „градски топлинен остров“: за соларни щори и навеси, които произвеждат ток, за мултифункционален фотоволтаичен навес в градска среда, за умен и зелен паркинг и за плаваща зелена платформа за пречистване на водите в градски езера. 

„Гордеем се с постиженията на всички отбори. Те доказаха, че устойчивите решения могат да бъдат и иновативни, и приложими в реална градска среда.“Това каза Лилия Аракчиева, ръководител на програма „Младежка ангажираност и образование“ във WWF. 

Какво стои зад успеха на Panda Labs 

Мастъркласът за петте финалисти започна още през септември с поредица от онлайн лекции и присъствени срещи, водени от предприемачи, експерти от бизнеса, стартъп екосистемата и НПО сектора. Младежите се обучаваха в бизнес моделиране, комуникационни стратегии, бранд идентичност, финансови планове и др. Сред лекторите бяха създателят на Unboxed Вилислав Славев, Любомила Йорданова (Plan A), Петя Манастирска („Девин“) и др. Младежите участваха и в учебни посещения – в училище за соларни специалисти в Габрово, в екоселище „Дебели даб“ и ресторант „Тихия кът“, както и в лаборатории на Sofia Tech Park. Там те видяха примери за използване на екоматериали в строителството, за постигане на енергийна независимост, за зелени покриви и др. 

„За мен беше много вдъхновяващо да гледам как младежите представят прототипите си. Удоволствие е да се докосна до Panda Labs, защото инициативата обвързва няколко важни сфери − работата с младежи, общуване с бизнеса и развиване на зелени идеи за подобряване на градската среда.“ Това каза Александър Николов, програмен асистент във Фондация „Америка за България“. 

„Младите хора са все по-отворени към теми, свързани с околната среда, активни са и предлагат реални решения. Това e и целта на зелените кампании, които подкрепяме и ни дава увереност, че действията ни днес ще имат позитивно отражение утре“, каза Кремена Георгиева, мениджър „Корпоративна социална отговорност“ в Кауфланд България. 

Идеята на „Зеленоваторите“ впечатли журито след оспорвана надпревара между пет отбора от столични гимназии, достигнали до мастърклас от семестър „Бъдещето на зелените градове“ на програма Panda Labs

Снимка на корицата: Младежкият екип „Зеленоватори“ на посещение в Столична община, където представи идеята си за приложение за сенчести зони

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина