Зико: Етническият мир в Пловдив и региона не е застрашен
Здравко Димитров събра на една маса шефовете на полицията и ромските лидери
Гражданите да не се подават на провокации, призова областният управител
„Никой не иска война, защото тук мирно живеем от векове и Пловдив винаги е бил пример за етническа толерантност“, заяви областният управител на Пловдив Здравко Димитров на проведена среща между представители на ОДМВР Пловдив и лидери на ромската общност в региона. Срещата е провокирана от непрекъснато нарастващото напрежение и продължаващите вече седмица протести в Асеновград, които бяха провокирани от сбиване между хора от ромската махала и гребците от клуба по кану-каяк „Асеновец“.
На форума по инициатива на валията присъстваха още районният мюфтия и председателят на мюсюлманското настоятелство в Пловдив. Всички заедно коментирани мерките, които трябва да се предприемат, за да не се допусне нагнетяване на напрежението и разгарянето на етнически пожар от една малка искра.
Органите на реда призоваха всички страни в конфликта да осъзнаят своята отговорност и да не допускат да се създава хаос и паника сред населението както на ромските квартали в Асеновград и Пловдив, така и в останалото градско население.
Зико призова да не се създават предпоставки за ескалиране на напрежението и недопускане на конфликти, от които няма да има положителен изход.
„Благодаря на службите, които до момента успяват да потушават напрежението, защото протестът е символ на демокрация, но не трябва да се допуска той да се превърне в начин за разпалване на етническо напрежение. Пловдив е един прекрасен букет от етноси и ние не трябва да допуснем да се разпалва езикът на омразата. Нека да си имаме доверие и да не даваме възможност на някои хора и политически сили да се вклинят между нас, да яхнат вълната и изкуствено да разпалват напрежението. Нека да бъдем мъдри и да запазим добрия тон“, каза областният управител и призова медиите и хората, които пишат в социалните мрежи за повече отговорност и дипломатичност.
Димитров се обърна и към гражданите, като заяви, че не трябва да се подават на провокации и гарантира, че етническият мир в Пловдив и региона не е застрашен.
Глаголът поддавам се и съответният глагол от свършен вид поддам се означават:
2.2. Отстъпвам на нечии заплахи, изгодни предложения и др., изпадам под нечие влияние.
Повечето мюсюлмани в страната са умерени хора, които не се поддават на религиозния фанатизъм.
2.4. Мога да бъда подложен успешно на действието, означено със съществителното.
Посочените факти трудно се поддават на научно обяснение.