ЗА или ПРОТИВ компютърните игри?
Дали ще обвиняваме геймърската индустрия или ще й се наслаждаваме е еднолично и индивидуално решение
Паулина Гегова
И друг път сме подхващали въпроса за технологиите и техния принос в модерния свят, но темата е прекалено обширна, за да се изчерпа с няколко статии. Технологии много – медицинско оборудване, превозни средства, машинно строене, изобщо, на където и да се обърнеш можеш да видиш техника, използвана за бита, в икономическа, земеделска или военна сфера.
Днес обаче ще разгледаме нещата от друга страна – от забавната страна. Компютърните игри! Те обхващат голяма част от ежедневието на децата, може би прекалено голяма. Рядко вече дечурлигата и тинейджърите играят навън с топка, джаменки, колички, кукли или на гоненица. До някъде, можем да обвиним опасните времена, в които живеем, а до някъде и навлизането на компютрите и все по-голямото им разпространение. В първи клас учениците вече имат smartphone, но да не навлизаме в подробности. Всеки родител сам решава как да възпитава отрочето си и колко да му позволява.
Неизменен е факта, обаче, че повечето родители смятат компютърните игри за вредни. Ще разгледаме двата аспекта, а заключението ще оставим на вас.
ЗА:
Не можем да отречем, че игрите подхранват мисълта в някои насоки, били те на конзола или на компютър. Създателите на виртуалните забавления се стараят да ги изработят от най-високо ниво. Наемат се професионални дизайнери, графиките са повече от впечатляващи, композира се силова, стойностна музика за soundtrack, а върху сюжета на много игри са направени интересни филми, книги, анимета и анимации. Стратегическите като Leage of legends, World of warcraft, Minecraft и други развиват логиката, раждат усет за работа в екип, където всеки си знае мястото, че дори и наченки на лидерски способности. Игрите също така предават знания в определени области като митология, фантастика, религиозни аспекти и персонажи, фентъзи създания и бойни изкуства.
Игрите са забавни! Няма какво да се лъжем, всички сме изпитвали удоволствие докато сме играли на Супер Марио, Mortal kombat, Doom, Diablo и т.н. За предпочитане е юношата да стои у дома и да "цъка", отколкото да обикаля улиците и да се забърква в неприятности от съмнителен произход. Колкото до тези с убийства и пистолети, до някъде помагат за избиване на агресията, вместо върху реално същество.
…
ПРОТИВ:
Според някои хора, дори учени, проблемът с агресията на младото поколение се дължи точно на компютърните игри, напълно в разрез с по-горе написаното. Доста родители са убедени, че насилствените произведения озлобяват децата им, правят ги жестоки и неспособни да различат доброто от злото. Може би са прави, макар че насилие има навсякъде – по телевизията, във филмите, в книгите, дори в музиката.
Игрите са причина за антисоциалност. Казахме, че рядко децата се събират навън или на гости, а предпочитат да стоят сами и да играят до късни часове. Да, създават се отбори и гилдии, но липсва буквалния допир и преживяване с някого. Той остава скрит зад екрана и не можеш да видиш очите му или да хванеш ръката му…
Подробния текст можете да прочетете в КАПАНА.БГ