АктуалноГласовеЗдравеМненияНовиниПУЛС

Ваксинираните с първа доза на „Астра Зенека“ е препоръчително да поставят втората

За момента ЕМА не съобщава за случаи на тромбози след втора доза на „Астра Зенека“, посочи проф. Мурджева

Препоръчително е за втората игла от векторната ваксина да се изчака до края на април

Ваксинираните с първа доза на „Астра Зенека“ е препоръчително да продължат с втора доза от същата ваксина, освен ако при първата доза не са получили усложнения. Това заяви пред Радио Пловдив проф. Мариана Мурджева, ректор на Медицинския университет в Пловдив и член на Националния ваксинационен щаб. Тя посочи, че тромбозите като клинични изяви са добре познати – главоболие, задух, болка в гърдите, подуване в краката, объркване, замъглено зрение и кървене.

За момента ЕМА не съобщава за случаи на тромбози след втора доза на „Астра Зенека“, посочи проф. Мурджева.

Тя обясни, че е препоръчително втората доза на „Астра Зенека“ да се постави между 4-та и 11-та седмица след първата доза. На практика в нашата страна първите ваксинации с втора доза на „АстраЗенека“ трябва да се направят след 16 април. Хората, получили първа доза от „Астра Зенека“, да изчакат до края на месеца, препоръча проф. Мурджева.

В Европейския съюз няма консенсус за възрастта на жените, на които не е препоръчително да се слага от векторната ваксина.

Около 2/3 от съобщените случаи на тромбози, получени след ваксиниране с „Астра Зенека“, са на жени под 60-годишна възраст при над 34 милиона ваксинирани в ЕС и Великобритания.

В Обединеното кралство не препоръчват прилагането на „Астра Зенека“ на жени под 30-годишна възраст. Това е така, тъй като те най – често използват контрацептиви, които сами по себе си увеличават тромботичния риск. У нас Ваксинационният щаб препоръчва ваксината на „Астра Зенека“ да не се поставя на жени под 60-годишна възраст. Така е и в Германия, Испания и Италия, посочи проф. Мурджева.

Рискът от тромбози е многократно по – нисък от риска от заразяване. Съотношението полза – риск е положително. То е в полза на вакисната на „Астра Зенека“, отбеляза проф. Мариана Мурджева.

Това  не е единствената векторна ваксина, която носи риск от тромбози при прилагане. Такава е например и ваксината срещу ебола и това се знае от медицинската общност, подчерта клиничният имунолог.

За РНК-ваксините засега няма данни за поява на тромботични усложнения.

Цялото интервю с проф. Мариана Мурджева е тук.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. „За момента ЕМА не съобщава за случаи на тромбози след втора доза на „Астра Зенека“, посочи проф. Мурджева.“ – Тя, ЕМА до скоро твърдеше, не няма никакви проблеми с тази ваксина. Това, че няма изследвания и данни, не значи, че няма такива случаи. Тази ваксина е сгрешена още при клиничните изпитания, а ЕМА действа не като медицински, а като политически орган!

  2. Е то па като се заразиш и света свършва все едно…ай стига паники и смут, ваща мама платена

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина