Студенти от Медицинския университет и родителите им стреснати от увеличените семестериални такси

Не намираме сериозно основание след почти 18 месечно онлайн обучение да бъдат повишавани таксите, категорични са те

Всички – родители и студенти, са категорични, че ако МУ е бизнес организация, то тогава е длъжен да има договор със студентите, в който ясно да бъде записано колко ще бъде таксата за всяка една година от обучението

На 10-те телефона в Учебен отдел днес не отговаряше никой

10 330 лева и 28 стотинки – това е семестериалната такса по специалността “Медицина” в МУ-Пловдив за учебната 2021/2022 година за българските студенти, който не са държавна поръчка. За настоящата година тя е била 9200 лева на семестър, а предходната – 7090 лв. Това съобщиха родители и студенти, които са силно стреснати от поредното увеличение и то в период на криза.

“Всяка година ръководството на университета повишава такси абсолютно безпардонно, без каквото и да е основание”, Заяви баща на студентка, завършила току-що втори курс. Родителите ѝ са категорични, че не могат да си позволят подобни такси повече.

Дъщеря ни полага големи усилия да стане един бъдещ достоен български лекар, споделя семейството.

“От университета се позовават както и миналата година на Постановление на Министерски съвет, в което Държавата установява само таксите за държавна поръчка във висшите училища в България, както и тези за чуждестранни студенти в България. Не намирамe сериозно основание, след почти 18 месечно онлайн обучение, да бъдат повишавани таксите”, протестират студенти и добавят, че за сега тяхното недоволство е просто глас пустиня.

Бъдещите лекари обясняват, че са запознати съм с начина на формиране на таксата,  като има коефициент, който се определя от държавата. Те поясняват, че за хилядите левове, които плащат българските студенти платено обучение, не получават от университета абсолютно нищо:

Учебниците си ги купуваме сами, а те не са много евтини, облекло необходимо за учебните занятия купуваме също сами, достъпът до столовата е също за наша сметка и отиването и връщането до университета е абсолютно за наша сметка”, разказва четвъртокурсник пред репортера ни.

Всички – родители и студенти, са категорични, че ако МУ е бизнес организация, то тогава е длъжен да има договор със студентите, в който ясно да бъде записано колко ще бъде таксата за всяка една година от обучението.

Темата бе повдигната и от студентка по фармация на вчерашната среща със студенти на Слави Трифонов в Пловдив.

Къде е държавата ? Кой ни защитава ? – попита тя и показа колегите до себе си, които учат Медицина, Дентална медицина и фармация платено обучение.

“Плащаме всички такси,учебници и накрая ще платя 9500, за да уча един семестър. И държавният стаж, който е държавен и него ще го платим.”

“Студентите в Англия си завоювах нещата. Истината е че от 90-те години насам студентите в България са една аморфна маса, която не се защитава. Вие не си гоните правата, не се подкрепяте, не се защитавате, не се организирате, за да си гоните правата. Ние през 90-те окупирахме университети” – Това отговори Тошко Йорданов.

От редакцията на Под тепето звъняхме днес след обяд на 10-те телефона на Учебен отдел в Медицинския университет. На всеки един отговорът, който получавахме бе “в момента няма връзка с този номер”.

Същото бе положението и с телефона за заместник-ректора по учебна дейност проф. д-р Ани Белчева, дм.

Exit mobile version