АктуалноГрадътЖивотЗабавлениеЗабравеният градНовини

Стартират дейностите по проекта за Небет тепе и Източна порта

Първа копка за реализирането на дългоочаквания проект „По крепостните стени на Филипопол“ ще бъде направена в началото на другата седмица. От общината съобщиха, че в понеделник кметът Здравко Димитров, зам.-кметът по строителство Пламен Райчев, зам.-кметът по култура Пламен Панов и кметът на район „Централен“ Георги Стаменов ще участват в церемонията, която ще даде началото на  реставрацията и консервацията на Небет тепе.

Стартът на дейностите се забави с няколко месеца заради, след като от НИНКН върнаха първоначалния проект, след което общината го преработи така, че той да бъде съгласуван от Института. Допълнително забавяне имаше и в разговорите с изпълнителя относно завишените цени на строителните материали. Сега обаче всичко изглежда наред и работата по същество започва. Остава да бъде изпълнена до крайния срок, който е декември 2023г.

Проектът „По крепостните стени на Филипопол“, който е финансиран от Оперативна програма „Региони в растеж 2014 – 2020 г.” В него са включени три обекта на интервенция- Източна порта на Филипопол, Небет тепе и реконструкция на елементите на техническата инфраструктура и благоустрояване на подходи към археологически комплекс Небет тепе.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

3 коментари

  1. Чутовна глупост да разкарат паметника на Филип от Джумаята. Аман от псевдо патриотари извращаващи историята на един хилядолетен град. Пловдив е град на хората, които живеят и са живели в него без значение откъде са дошли.

  2. По соца най-популярното му име беше Тримонциум. Направиха дори шоколадови бонбони с това име. Най-централният хотел в града ни също беше Тримонциум. Явно преди са имали по-правилна историческа позиция от сега. Седесарите даже вдигнаха паметник на Филип на Римския стадион. Добре че го разкараха.

  3. Защо Филипопол? Градът Евмолпия/Пулпудева е вече с 5-6000 годишна история когато Филип го завзема. След това още над 2000 години има различни имена. От тях по-малко от 100 години е свързан с Филип и Александър Македонски… По време на Римската империя града се е наричал Тримонциум няколко века. Източната порта е на Тримонциум. Епископската базилика е била в Трако Римския град Тримонциум, а не във Филипополис, както по-късни хроники на гръцки език продължават упорито и целенасочено да наричат града ни (продължават дори и сега).

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина