Зоната около Дондуковата градина да е пешеходна
Какво ще стане със служебните паркоместа по ул. „Христо Г. Данов“ там?
Превръщането на част от красивата историческа улица „Христо Г. Данов“ в сърцето на Пловдив в зона само за пешеходци е идея, която Под тепето ви представи преди близо половин година. Това се случи по времето на старта на реконструкцията на първия обществен парк в България след Освобождението. Тогава кметът на район „Централен” Георги Стаменов за пръв път разказа идеята си, касаеща отсечката от кръстовището с ул. „Бетовен“ до това с ул. „Цар Калоян“.
По думите му, това ще оформи микрозона, освободена от автомобили, с приоритет хората, така че те да могат да се движат необезпокоявани и ще доведе до още по-добро обживяване на пространството около Дондуковата градина. Времето през, което тече реконструкцията на парка е идеално за тестване на тази идея, смята Георги Стаменов.
Репортер на Под тепето провери на място какво мислят преминаващите по улицата пешеходци, устремени към ЕВН, Природонаучния музей, кметството на районен Централен, сградата на КНСБ и Домът на младоженците, които се намират в този участък.
99 на 100 от запитаните адмирираха идеята за повече пешеходно пространство, без паркирали автомобили на улицата.
Единият процент несъгласни се оказаха работещи в Енергото, собственици на електрически коли, които ползват зарядната станция там, както и такива с търговски обекти на улицата.
По отношение на паркоместата в участъка – най-голям е броят на тези, за които абонамент на Община Пловдив плаща ЕВН /повече от 10 бр./ , има още по 1-2 на кметството, музея, синдиката и ОП „Радостни обреди“, показа репортерската ни проверка.
Дебатът възможно ли е зоната около Дондуковата градина да е пешеходна все още е на дневен ред.
„Възможно е да се случи, като всички си отговорим на въпроса „дали искаме повече пространство на пешеходци, или паркинг на редица институции“, коментира районният кмет Георги Стаменов.
Той е категоричен, че районната администрация може да се лиши от служебните си места за паркиране на улицата.
Във връзка с недоволството, което ще предизвика решението за цялостна или частична забрана за паркиране по улицата, Стаменов напомни, че преди години Главната на Пловдив също е била булевард и превръщането и в пешеходна също не е било одобрявано от всички пловдивчани. Връщайки се в миналото, същото бе и по време на дебата за бъдещото на Капана, допълни той.
П.П.: Остава въпросът какво ще стане със служебните паркоместа по ул. „Христо Г. Данов“ в тази отсечка. Този въпрос, при консенсус за цялостната визия, може да бъде решен административно, а превръщането на зоната в пешеходна би трябвало да стане с акт на Общинския съвет.
А Вие, искате ли това да се случи?
Недомислица! Вечер след 18.00 часа, както и събота и неделя след 14.00 по самата улица Христо Г. Данов още в началото откъм Римския стадион няма почти никаква пешеходна активност в посока бул.Руски. Отделно от това с обособяването на пешеходна зона ще се внесе допълнителн хаос по съседните улици и проблемите ще се пренесат там. Липсата на контрол няма смисъл да се замества с пешеходни пространства. Затварянето за пешеходна зона на Христо Г. Данов ще усложни проблема чак до улица Преслав, която в едната си част и без това е пълна с автомобили. Проблемите трябва да се решават, а не да се преместват от едно място на друго.
Престанете с глупавите идеи за пешеходна зона. Пешеходни зони се правят където няма жилищни сгради. Ако кмета Стаменов иска да направи нещо добро за района да се продължи с ремонт на горните улици в района, където повече от 30 години не е правен ремонт. Наложително е разширяване на тротоарите, защото практически са неизползваеми. Подмяна на канализационната мрежа и премахване на асфалтовата настилка под която има паваж, пренареждане на съществуващия паваж, заобляне в краищата на тротоарите така че да не може да се паркира в 5-те метра в кръстовище и куп други неща. Строг контрол на синята зона в района, има достътъчно водачи на автомобили които не заплащат синя зона разбира се със знанието на тези, които трябва да отговарят за това. Личен пример от кмета идвайки пеша на работа, както и слизане от колите на неговите служители. Премахване на служебния абонамент за фирми. Паркоместата по горните улици са ограничени и не се ползват само от живеещите по тази улица, а и от съседни улици. Всяка вечер има струпване на достатъчно много автомобили решили да паркират в района. Място по горните улици няма дори и преди ремонта на зоната около дондуковата градина, когато по ул.Христо Г. Данов можеше да се паркира.
Още нещо. Кварталът върху хълма е стар. Повечето от къщите физически не могат да имат гаражи или паркиране в дворовете, паркират на улиците. А улиците Никола Генадиев и Ал. Екзарх са толкова стръмни и тесни, че паркиралите коли просто няма как да обърнат към Съгласие и Антим I. А да се спуснат надолу вече ще е забранено. С други думи трябва да се мисли, хората там не заслужават кошмара, който ще се случи неминуемо.
След като тротоарите се разширяват, ремонтира се дондукова градина и пространството около орта мезар се облагородява няма никакво необходимст от затваряне на улицата, защото ще има достатъчно тротоари широки и зелени площи от градината. Да попитам г- н Кмета, а ул. Никола Генадиев и служебния абонамент на район централен, които се ползва от личните автомобили на служителите на кметството ще се запази ли. Ще бъдат ли запазени пропуските на служителите на кметството които са издадедни за ул. Ал. Екзарх и те ползват за личните си коли. Ще бъдат ли глобявани колите спрели в кръстовища, ще бъде ли премахнат служебния абонамент на EVN на ул. Съгласие зад ЦДГ Майчина грижа, които и в абсолютно нарушение на закона и правилата, къде е тротоара за гражданите при въпросния абонамент, кога ще бъде възстановена оградата на детската градина, има ли статут на паркинг терена, защо автомобилите на EVN ползват абонамент в двора на детската градина какъвто се явява измисления паркинг, който на практика е част от тротоара на ул.Съгласие?
Трябва да бъдат попитани хората, които жимет по съседните улици, а не случайни минувачи или работещи в района! Хората които ще бъдат затруднени са само тези които живеят в района. Освен това в района има чести в и к аварий, които допълнително затрудняват движението в района. В района вечерно време паркират хора които посещават главната улица и капана и става невъзможно хората които местодомуват тук да намират места за паркиране. Тротоарите по горните улици са тесни и непроходими и практически не може да се ползват. Това решение трябва да се вземе само от хората които живеят в съседните улици.
Идеята е меко казана глупава, защо въпросните репортери то сайта под тепето не попитат хората, които живеят горните улици: Съгласие , Ал.Екзарх, Цанко Церковски, Никола Генадиев, Кирил и Методий, Капитан Бураго, които и без това са претоварени от автомобили на живеещи и работещи в района паркирани често в нарушение на правилата, има и доста такива които имат магазини и заведения в района и не заплащан синя зона, електоромобили под наем които паркират безплатно и също задръстват, адвентиска църква на улица Кап.Бураго, госити и туристи отседнали в близките места за настаняване, които вечер също създават проблеми в района, рейсове превозващи посетители на природо – научния музей, служители на общината които идват на работа с личните си автомобили, и хора които идват по работа и често дори да поискат на заплятат синя зона няма къде да паркират.
Защо не се попитат хората от горе изброените улици къде ще паркират те след като всички коли отдолу ще паркират горе.
Няма да позволим това да стане!
Твърдо ДА бъде пешеходна!
EVN да си паркират в УПИ -то,така е по ЗУТ,а не да заемат паркоместата на гражданите.
Цар Борис Обединител да стане пешеходна зона,също и Авксенти Велешки,да се помисли и за бул Руски и Васил Априлов и те да са пешеходни.Не е лошо и Пещерско шосе да е пешеходна зона,както и брезовско шосе
Добре ще е да се продължи идеята. Околовръстното и Асеновградско шосе също да станат пешеходни. Може и с велоалеи. И задължително Гладстон и Мария Луиза.
96% от гражданството умоляваме транспортните Началства в СелСъвета да разрешат из новите пишиходни ЗОНИ Антим Първи и Лейди Странгворд -най-дългите в галактиката кискис- да тупуркаме с магаренцата си след навършени 66 год. възраст.
Ша постигнем нулево опушване на Планетата, ще си построим го Колодрумо още и ХИПОдрум за ездачи, ездачки и техните ездачета и връщане към светлото СРЕДНОВЕКОВИЕ
Вело алея и пешеходна зона ,също да се направи и вело алея на главната
Никакъв смисъл няма от пешеходна зона. Има си тротоари, практически няма никаква активност. Всяко затваряне на улици довежда до претоварване на останалите, задръствания и в резултат повече мръсен въздух. Планирането на един град не е работа на случайните минувачи.
И по-малоумни мнения е имало тук, но твоето със сигурност е в топ 5%. Един град не се планира около бричките на Хасково и Кърджали, а около хората – живущите и туристите.
Аз живея на улицата и мога да ви кажа, че след 7ч. вечерта почти няма пешеходно движение, всички са се прибрали, а няма и активности за пешеходство. Да затворим маловажни улици в града, значи да натоварим други с паркиране и движение. Урбанизма изисква да направим движението разпръснато, а не концентрирано в големи булеварди. Пешеходните зони вече са клишета. Модерното е споделеното пространство: ниска скорост на колите и пешеходство. Хубаво ще бъде Стаменов да не си говори само с журналисти, а и със специалисти.
Ногу си прав, на те ще направят това от което има лапаница и няма да се съобразяват с никого! Неприятно но факт от последните 15 години!
Абсолютно съгласен! Трафика е затворена система и проблеми ще се прояви на друго място.