Родителски гняв срещу бездействието в ЦДГ „Каменица“

Настояват за проверка на „мухлясалата“ детска градина, след похарчените 4 млн. лв. публични средства новата сграда пак тече, а децата спят по чужди легла
За нови течове и миризма на мухъл в чисто новата сграда на ЦДГ „Каменица“ сигнализират отново родители, чиито деца са в забавачката
Над четири милиона лева похарчени, а децата още живеят в плесен и течове, алармират те. Само година след откриването на новата сграда, финансирана с европейски средства, проблемите в нея не просто не са решени, а продължават да се задълбочават.
Как строителите са си оставили ръцете в забавачката и тя е твърде далеч всички съвременни изисквания за обучение и безопасни игри за деца ви разказахме във видоподкаста „В Капана“ точни преди 12 месеца – Потрес: Течове, мухъл и дрънчащи парапети в новата сграда на ДГ ”Каменица“ – ВИДЕО. След серия от родителски сигнали и публикации в „Под тепето“, днес темата отново влезе в дневния ред на местния парламент.
Общинските съветници от „Продължаваме промяната – Демократична България“ д-р Борислав Матеев и Владимир Славенски внесоха официално питане до кмета Костадин Димитров с настояване за цялостна проверка – както на състоянието на сградата, така и на кадровата обезпеченост в детското заведение.
„Отново получаваме сигнали за течове, неприятна миризма на мухъл и плесен във вътрешните помещения на сградата. Родителите са притеснени за здравето на децата си, а уверенията, че всичко е под контрол, вече не звучат убедително“, заяви д-р Матеев.
Според него, децата от поне една група са били преместени във физкултурния салон през април, а за следобеден сън – разпределяни по други групи според наличните легла. Сега, два месеца преди началото на новата учебна година, отново се появяват сигнали, че сградата е частично неизползваема.
„Дори родителските притеснения да са субективни, те следва да бъдат проверени незабавно. Става дума за среда, в която се възпитават и отглеждат деца – не можем да си позволим компромис“, категоричен е Матеев.
В питането си съветниците настояват да се отговори на въпроса какъв контрол се осъществява върху изпълнителя на ремонта, как се следят гаранционните ангажименти и дали състоянието на сградата покрива нормативните изисквания по Наредба №3/2007 и №24/2020.
Сигнали има и за кадрови дефицити – родители съобщават за недостиг на персонал и за висока възраст на част от педагогическия състав. „Трябва да знаем – има ли стратегия за обновяване на преподавателите и устойчивото развитие на детската градина?“, попита д-р Матеев по време на заседанието.
„Детските градини не са просто бетон и тухли. Това са среди, в които растат децата на Пловдив“, добави той, като не изключи възможността сигналите да стигнат до европейските контролни институции, ако Община Пловдив не предприеме незабавни мерки.