Родители от Хуманитарната гимназия: Управляващите се хвалят с облачни технологии, а не идват да се снимат в училища с падащи камъни – ВИДЕО

За поредна година ремонтът на едно от най-старите училища у нас не е приоритет 

Над 2000 деца и 150 учители, натъпкани като сардини в консерва, са принудени да учат и работят в опасна сграда, разказва Елена Филипова  – ГАЛЕРИЯ

Георги Присадов: Институциите си комуникират изключително мудно и потърпевши са децата

Днешната Хуманитарна гимназия “Св. Св. Кирил и Методий” в Пловдив е първата българска гимназия, основана на 1 септември 1850 г. от Найден Геров. От 172 години школото сее семето на познанието сред хиляди деца. Нейната вековна история ви разказахме в статията Поглед към великата история на най-старата гимназия в страната (ФОТОРАЗХОДКА).  Днес – през 2022-ра година нейната съдбата напомня виц от т.нар. „гражданска война“ в бившата СФРЮ. Ако го перифразираме той би звучал така: „Хуманитарната гимназия може да има 172 години история, но скоро може да няма география“.

Ето как изглежда училището отвътре

Хуманитарна гимназия Пловдив

В тези условия са принудени да учат и работят над 2000 деца и 150 учители, разказва Елена Филипова – родител, който от 8 години активно се бори за решаване на този проблем.

Семействата, чиито деца се обучават в историческата сграда са сериозно притеснени след като от фасадата започнаха да падат парчета мазилка и камъни. Освен това се оказа, че пари за ремонт на училището липсват в проектобюджета на града.

За 4 години Община Пловдив успя да стигне единствено и само до проект за реставрация.

Подробностите вижте в следващото видео.

Родителите очаква отговори на въпросите:

Кога образованието ще е приоритет в този град?

Кога ще започне строене на нови училища? 

По думите им, управляващите се хваля с облачни технологии, а не идват да се снимат в училища с падащи камъни.

Те са категорични, че е належащо да се започне ремонта на тази емблематична за историята на цяла България сграда и повече да не се чака бъде ранено предното дете.

Exit mobile version