ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноГрадътЗабравеният градИзбор на редактораКварталиКултураМненияНовини

Разруха, суша и прах в Стария град

Разходка из Стария град на Пловдив в летен ден може да остави едно не особено приятно впечатление у гостите на архитектурния резерват. Ако дворовете на възрожденските къщи са своеобразни оазиси от зеленина и красота, то по калдъръмените улички човек може да се натъкне на недотам лицеприятни гледки.

Наскоро ви разказахме за самосрутилата се къща на улица ул. „Васил Кънчев“ № 2, чиито останки продължават да стоят като грозна язва в Стария град. Тук посетителите могат да попаднат на висящи кабели, всевъзможни боклуци и много тъга. Близо до статуята на Цанко Лавренов пък ги очаква отворено ел. табло, защото … защо не?

Около срутилата се къща в Стария град не е обезопасено

Още една къща в Стария град пред срутване

След като подминат Музейна аптека „Хипократ”, разхождащите се ще се натъкнат на неработещи чешма и фонтан. Водата определено е нещо важно в горещо време като пловдивското през лятото. Добре че чешмичките в дворовете на църквите и възрожденските къщи да работят. Фонтанът определено би създал по-красива и привлекателна атмосфера, така че можем само да се надяваме да го видим с течаща вода.

Добрата новина е, че наизскачалият калдъръм е пооправен. Но пък, където е пренареждан, всичко е в прах и пясък. И колите продължават да са много.

„М“ или „Ж“ – къде ходят туристите до тоалетна в Стария град

Тъжната съдба на сграфитото в Стария град на Пловдив

Няма как да не бъде отбелязана и разрухата, обхванала не така централните улички на резервата. Например разпадащият се клюкарник на разкошната къща на Артин Гидиков от 1848 година, която си тъне в забрава. Въобще да не говорим за къщите по ул. „Петко Р. Славейков“ – на Калофереца, Дома на учителя и пр.

Нищо изненадващо няма да има ако турист попита „Това ли беше?“, след като напусне ул. „Съборна“ и хване някоя малка уличка, където го очакват паркирани коли, напукана падаща мазилка и ръждясали катинари.

Изводът е един- тъжна гледка е Стария град. Крайно време е общината да обърне внимание на архитектурния резерват, да инвестира средства там, да подходи с нужното уважение, тъй като перлата на Пловдив не може да изглежда по този начин и да се поддържа така.

Бавната смърт на Стария град

П.С. За финал Ви показваме снимки на тази уникална инсталация в Стария град, която ще оставим без коментар.

Аделина Калъпчиева

Познава всички тайни кътчета в Пловдив, а в Под тепето… More »

6 коментари

  1. …водещи покрай Парадния ВХОД на Първа Девическа (арх. Виктория Ангелова-Винарова) по-горе към Столовата под Салона.

    Изтръгнати из основи, само бетоновата подложка останала. Тези стъпала бяха отделени със стеничка -ограничение, както синор- от комшийските принадлежащи към Старопиталището на Кочо Хаджикалчов (Андреа Георгиади първоначално) с внушителната порта, сега Дом на Учените.

    Бая ръчно майсторски дялан камък има ЗА КРАДЕНЕ из ТриХълмието ако продължава ГЕРБавата КлептоКрация за разкрасяване на Шопски Чифлици из Банкя както МУТРО’ПОЛИТ’икът цуна ПАВАЖА зактилян от Послушника си баскетБОЛНИЯ мозъклия.

    Преструвката оникновено е озаглавена „ПОДОНТЯВАНР“ след което кореняците не можем да си познаем добрия Стар Град

  2. Строга, но справедлИва критика към доцентките от

    Общинский „Институт“ СТАРИНЕН ПЛОВДИВ

    които си скучаят на синекурна заплата от СелСъвета.и очакват да бъдат хабилитирани по право и те щом са на Тепето.

    Брава, Аделина Калъпчиева, предишната критика „Бавната СМЪРТ…“ – с препратка накрая на текста- предизвика оживление, но

    НЕ И РЕЗОЛТАТИ.

    Коеажът потъва ПРАВИЛНО = това е НОВОТО НОРМАЛНО В БУЛГАРИСТАН… ТЕРМИНАЛ ДВЕ„ ЕДНОПОСОЧНО! ОСТАВАТ МУТАНТИТЕ ЮРКАЩИ ДЕБЕЛИ ТАТКОВИ ‘ЖИПКИ

    1. Не си прав ! Пипат там където може да се краде. Ама нищо де, нали гласувахме за ГЕРБ. Така ни се пада !!! Сега възниква въпроса дали ще ги търпим докато съвсем унищожат града.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина