Птици от миналото оживяха в ръцете на децата в Епископската базилика

Пъстроцветни папагали, токачки и горди пауни с царствени опашки „кацнаха“ върху малки плочки от смях, въображение и история в сърцето на древния Пловдив. Епископската базилика на Филипопол се превърна в истинска творческа сцена, на която деца на възраст от 9 до 15 години извайваха собствените си интерпретации на древното изкуство на мозайката.
Мозайките на Филипопол зашеметяват с великолепието и богатството си (СНИМКИ)
Под вещото ръководство на майстора на керамика Тони Пранджева, работилницата предложи много повече от обучение. Тя бе пътуване назад във времето, където всеки участник откриваше как историята може да оживее чрез ръцете му.

„Когато едно дете подреди малка част от птицата – един от символите на базиликата – то се докосва до историята, изкуството и духа на миналото“, споделя Тони Пранджева, докато внимателно наблюдава как малките творци вграждат цветни керамични парченца с удивителна отдаденост.
Осиновиха Мечтателя – една от птиците в Епископската базилика на Филипопол
Най-вълнуващата част на работилницата бе посветена на птиците, открити в оригиналните мозайки на Епископската базилика – пауни, токачки, екзотични папагали, изобразени в пищни композиции, които и до днес удивляват посетителите. Вдъхновени от тях, децата претвориха собствените си птици – ярки, експресивни и заредени с емоция.

Участниците в днешната работилница бяха не само от града – група деца от лятна занималня в село Марково пристигна специално, за да се включи в арт приключението. Те работиха рамо до рамо с деца, доведени от родителите си, които споделяха вдъхновението и красотата на съвместното творчество.




А атмосферата бе толкова заразителна, че дори репортерът на “Под тепето” не устоя на изкушението и се впусна в предизвикателството, създавайки своя първа мозайка, под вещото напътствие на Тони Пранджева и с подкрепата на малките майстори около него.



Работилницата е част от летния проект „стАРТирай лятото“ на ОИ „Старинен Пловдив“ – програма, която цели да съчетае забавлението и ученето чрез изкуство и култура. А днешният ден в базиликата доказа, че културното наследство може да бъде живо и достъпно, когато бъде предадено с внимание и вдъхновение.
За предстоящи събития следете страницата на Общински институт „Старинен Пловдив“.
„Децата са естествени творци. Стига да им дадем материал, пространство и усещане за значимост“, каза още Пранджева.