АктуалноГласовеГрадътЗабравеният градИзбор на редактораКварталиМненияНовини

Проф. Мария Шнитер: Не би трябвало да изгонваме духа от своя град

„За пловдивчани би трябвало да е важно Пловдив да остане това, което е бил и това, което го прави уникално ценен. Във всеки град по света има нови жилищни сгради, но това, което го има Пловдив, го няма другаде. Не би трябвало да изгонваме духа от своя град. Материята е важно нещо и ние живеем с нея всеки ден, но ако се лишим от духа и изгоним миналото и паметта, ще живеем на едно празно място”. Това каза проф. Мария Шнитер пред камерата на „В Капана” на Под тепето, пред останките от унищожената от багери и „Медичи” великолепна вековна сграда на ъгъла на улиците „Цар Иван Александър” и „Густав Вайганд”.

Вече почти 15 години Под тепето редовно кани преподавателят в ПУ да коментира поредната съборена сграда, паметник на културата. Или бивш такъв, каквато се оказа е къщата в квартала под Бунарджика. Водим разговори по такива теми, тъй като тя е внучка на градоустроителя на Пловдив Йосиф Шнитер, който е и автор на проектите на някои от най-красивите сгради под тепетата. За жалост, немалко от тях бяха разрушени от багерите през последните 15 години.

„ Живея на сто метра от някогашната къща, пред която се намираме този път. И сега нямах желание да дойда и да видя променения пейзаж на нашата махала. За съжаление констатираме поредния случай, в който някакви граждански инициативи са опитва да спрат нещо, което обикновено се случва в рамките на закона. За пореден път станахме съучастници и отчаяни зрители на една акция по потъпкване на паметта”, каза с тъга проф. Шнитер.

И призова да се опитаме да спасим поне трите чинара пред вече съборената сграда, които вероятно също ще паднат при старт на строителство на разчистения парцел.

Цялото интервю с проф. Мария Шнитер вижте и чуйте във видеото:

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

5 коментари

  1. Такъв им е табиетът в Чехия да турят иокончание на името.

    Отнася се включително за еврейците, г-жо ЧЛЕН-кпреспондент/

    Дядо Косиф -чешки евреец- не е бил правоспособен архитект, а ТопоГраф, ЗЕМЕМЕР ссъс сапьорите на Императорската армия, когото Градът наел да заснеме Кадастъра в М 1:200 на синьо платно. Като провеждали Регулация по Кадастъра му за да се провре пожарникарската тулумба из сокаците на Трихълмието изрязали най-гиздавите чорбаджийски Палати – толкова му е било „градоРАЗстрокството“…

    Всеки техник в Румелия се пише АРХИТЕКТИН.

    Напос;едък ЛесоТехници =Лесничеи, Горски, Градинари, Цветарки, Пейзажисти = и те са ЛандШафтни „архитекти“ а не ЛАНДШАФТЕРИ – с хъс за едни СИНЕКУРНИ ЗАПЛАТИ В КАЛИНКЯСАЛИЯ СЕЛ СЪВЕТ

  2. Искaте луд сeкc за 3 чaса, силнa еpeкция, ярки оpгaзми, много cпеpмa и повишeн теcтoстеpон! Тaзи подoбpeна фоpмyла на Bиaгpа вече е бeзопаcна на всяка възpаст! Не пpопускайте шанса да направите ceкcа си незабpавим–- https://da.gd/menx

  3. https://www.marica.bg/plovdiv/gradat/pitat-kade-sa-parite-za-znakova-kashta-v-stariq-grad-snimki

    Витиевата ЛЕСНА фразеология на изкусни в словоблудството професорки, петканиьаторки и внучки които напразно се опитват да скрият зад витринните си очилца колко са късогледи, а и КРИВОГЛЕДИ. СЛЕДВАЩИО ПЪТ ОПИТАЙ СЪС ФЕРЕДЖЕ, Г-ЖО.

    Преди да МИЛИЦИОНЕРизирвате из осиромашелите стари достойни фамилии из Центъро ПЪРВО ЗАБЕЛЕЖЕТЕ ДЕРЕДЖ… СЪСТОЯНИЕТО НА СЪСИПАНОТО ОТ ПРЕ-ХАБИЛИТИРАНИТЕ „ПРОФЕСОРКИ“

    ЖЪЛТОТ УЧИЛИЩЕ С ДВАТА МРАМОЕНИ СУЛТАНСКИ ФЕРМАНИ

    ЧИФТЕТО (ОЩЕ ЛИ НЕ СТЕ Я „АПОРТИРАЛИ“ В НЕГОВИНВЕСТ…?

    ЛАМАРТИН Е ПАМЕТНИК НА КУЛТУРАТА ОТ НАЦИОНАЛНА КАТЕГОРИЯ

    А?

    А?

    1. …СВИНЕТЕ ЗА ГЛАВНИТЕ БУКВИ, АМА СВИНСКОТО „ОФОРМЛЕНИЕ“ на ПодТеЛето претрупано с натруфени КРАСИВОСТИ задръства МОЯ дисплей и се пречка със запецнали „функции“ като непрогледното „КАПЧА“ което не спира Тайландския роБОТ- та друго отношение не заслужава

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина