АктуалноГласовеГрадътЗабравеният градМненияНовини

Предстои ремонт на Баня Старинна, вече е избран архитектът

Целта е сградата да се обнови и укрепи, ако има нужда, и да посреща по-широк кръг събития

Емил Миразчиев: Сградата трябва да се използва с концепция, не бива там да се провеждат всякакви събития. Банята е с много специфична архитектура и дух, и е предизвикателно да се правят неща там

Архитекти пък споделиха, че концепцията такъв проект да се възлага директно е против добре установените европейски практики за конкурси

Проучване на конструктивното състояние и цялостния вид на Баня Старинна се извършва в последните седмици по поръчка на Градска художествена галерия – Пловдив. Целта е сградата да се разбере дали има нужда от укрепване на сградата, както и възможните варианти за подобряване и разширяване на изложбените площи, научи „Под тепето“.

Архитект Стана Бозаджиева е наета да работи по проекта. Искаме да установим какви са възможностите за развитие на експозицията. Кои стени и части са автентични и трябва да се пазят, къде може да се извършват намеси, дали може да разширим експозицията и в частта, която е допълнителната, днес складова, тухлена постройка, коментира директорът на ГХГ Красимир Линков.

След проучванията тя ще изработи идеен проект за развитието на Чифте баня. Ако има средства в бюджета, през идната година архитект Бозаджиева ще направи и технически проект. След това ще се обяви и обществена поръчка за изпълнител, допълни Линков. Всички проекти трябва да минат и през Националният институт за недвижимо културно наследство, тъй като сградата е паметник на културата.

От няколко години сградата стана част от изложбените пространства на Градската художествена галерия. Там вече се извършват всякакви разнообразни събития. Искаме да има и изложби, но и концерти, литературни четения, всякакви видове културни мероприятия, коментира за „Под тепето“ Красимир Линков.

Дълги години мястото бе обгрижвано от фондация „Изкуство днес“, преди да го поеме Градската художествена галерия. Основният ѝ двигател художникът Емил Миразчиев смята, че пространството трябва да запази своя профил като пространство за съвременни изкуства. „Сградата трябва да се използва с концепция, не бива там да се провеждат всякакви събития. Банята е с много специфична архитектура и дух, и е предизвикателно да се правят неща там“, коментира той за „Под тепето“.

Архитекти пък споделиха, че концепцията такъв проект да се възлага директно е против добре установените европейски практики за конкурси. Ако има нужда да се извършва ново преустройство в сградата, трябва да се даде равен шанс на колегията, а не да се дават директни поръчки, каквато е практиката с проектирането на „инженеринг“, коментираха за „Под тепето“ специалисти.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина