Пловдивската „Кирилица“ гостува в Женева
Уникалната експозиция „Кирилицата“, нарисувана от тридесет от най-известните пловдивски художници ще бъде представена в Женева, Швейцария, точно 9 години след създаването си
В Двореца на нациите на ООН в Женева, на 24-ти май 2016 г. в 13.00ч. ще бъде открита изложбата „За буквите. Кирилицата в съвременното българско изкуство“. Събитието се организира по случай Деня на българската просвета и култура и славянската писменост и се провежда под патронажа на Постоянното представителство на Република България към ООН в Женева. Изложбата ще бъде открита от Майкъл Мьолер, генерален директор на Службата на ООН в Женева и от Иван Пиперков, постоянен представител на България към ООН и другите международни организации в швейцарския град. Специална видеостена ще промотира Пловдив като Европейска столица на културата през 2019 г. пред елитната публика в Двореца на нациите.
Инициатор на представянето в Женева е Антонина Стоянова, председател на Фондация „Ценности”, а сред главните организатори са Община Пловдив и Градска художествена галерия-Пловдив. Идеята на Антонина Стоянова е да покаже именно на 24 май, в сърцето на Европа, високото ниво на съвременната българска живопис.
Гостите ще могат да разгледат 30-те платна, на всяко от които е представена оригинално интерпретирана буква от българската азбука. Автори на творбите са: А – Михаела Ивановар Б – Станимир Видев, В – Маргарита Джарова, Г – Бисер Дамянов, Д – Венета Маринова, Е – Емилия Арабаджиева, Ж – Ицко Мазнев, З – Жорж Трак, И – Валери Ценов, Й – Матей Матеев, К – Ангел Гешев, Л – Недко Итинов, М – Георги Щърбев, Н – Никола Певичаров, О – Кольо Карамфилов, П – Васко Стоев, Р – Ангел Василев, С – Румен Жеков, Т – Ангел Китипов, У – Вълчан Петров, Ф – Румен Нечев, Х – Николай Няголов, Ц – Димитър Кирчев, Ч – Владимир Генадиев, Ш – Атанас Хранов, Щ – Нели Ценова, Ъ – Николай Кучков, Ь – Ангел Пачаманов, Ю – Лили Кичукова, Я – Димитър Келбечев.
Всеки художник е представен с по едно платно, с размери 90/90 см., Живописните средства са различни и отразяват особеностите, почерка и предпочитаната техника на своя автор – предимно маслени, темперни и акрилни бои, текстил, графика, колаж. Обединяваща нишка на експозицията представлява и идентичният размер на платната: 90/90 см. Така творческият прочит на всяка буква е представен на публиката като кадър от своеобразна фотолента, запечатала, иначе, невидими особености на авторския стил. Въздействаща, неочаквана и много лична интерпретация на буквите – това е запазената марка на пловдивската група художници.
Уникалната колекция вече е подредена и е отворена за посетители до 3 юни.
Как бе саздадена експозицията „Кирилицата“?
Идееята възникна след реализацията на друго събитие. На 23 декември 2006 г., пловдивчани нарисуваха картината на своя град. Над 250 пловдивчани рисуваха повече от три часа “Картината на Пловдив”, в центъра на града – пред сградата на Общината. Творбата бе създадена по инициатива на Областна администрация – Пловдив, като част от Националната програма за отбелязване на присъединяването на Република България към ЕС. В рисуването се включиха известни пловдивски художници, ученици от двете училища по изкуствата, много деца и случайни минувачи. Създадената творба представлява полиптих от 7 отделни платна, всяко с размери 1.20/1.80 м., върху които участниците изобразиха своята европейска мечта. Броят на платната отговаря на броя букви в думата „ПЛОВДИВ”.
Тогава възникна втората идея – пловдивски художници да нарисуват българската азбука, състояща се от 30 букви. Инициативата на тогавашния Областен управител Тодор Петков (мандат 2005-2009) бе приета с много ентусиазъм от авторите, проведоха се няколко срещи и бе теглен жребий за разпределение на буквите. Петнадесет пловдивски фирми подпомогнаха с финансови средства реализацията. Официалното откриване бе на 24 май 2007 г. в Градската художествена галерия в Пловдив, непосредствено след празничното шествие.
Картините бяха дарени на Градската художествена галерия в Пловдив, а с решение на Общинския съвет са екпонирани за постоянно в пространствата на втория етаж на обновения Дом на културата „Борис Христов“. За последните 9 години, творбите са пътували по всички краища на света, за да представят таланта и културата на България, като част от “Пътуващите изложби” на Държавния културен институт към Министъра на външните работи. Издаден бе и специален каталог с творбите, съдържащ творческата биография на всеки автор, снимка и текстове към всяка картина, събрани и редактирани от Стоян Терзиев, журналист в БНР – Радио Пловдив, автор и водещ на предавания за култура.