ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноКултураНовиниРазследванеСъд

Левон Манукян излезе от ареста срещу 50 000 лева

Съдът му наложи мярка за неотклонение „парична гаранция“ и забрана да напуска страната. Срещу диригента е повдигнато обвинение в длъжностно присвояване в особено големи размери

Задържаният директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград – диригентът Левон Манукян е бил пуснат късно снощи от ареста, след като съда му е определил парична гаранция в размер на 50 000 лева.

Припомняме, че Скандалният диригент Левон Манукян бе задържан в понделеник с още четирима души, като двама от тях бяха арестувани на бензиностанция на АМ „Тракия“ в района на Пловдив, затова делото се води от тукашния съд. Вчера Министерството на културата го освободи от поста и назначи проверки във всички театри- второстепенни разпоредители на бюджетни средства.

На Левон Манукян също така му е забранено му е да напуска страната, съобщи пред журналисти в съда тази сутрин Галин Гавраилов, наблюдаващ делото прокурор. По думите му, диригентът е съдействал на разследващите – дал е обяснение.

Той има повдигнато обвинение за длъжностно присвояване в особено големи размери. Според прокуратурата от Министерство на културата са източени близо 1 милион и 700 хиляди лева.

Общи 4 четири лица са привлечени към наказателна отговорност по досъдебно производство на Окръжна прокуратура Пловдив на този етап. Двама, от които са за длъжностно присвояване на средства в особено големи размери. Задържаните вчера са извършител и помагач, а обвинението е по чл. 23 от НК, уточниха от Прокуратурата в Пловдив. Останалите две лица са приведени под отговорност за пране на пари, за сумата от 147 000 лева, която е намерена у тях, при задържането им. Двама от арестуваните са освободени снощи, като именно Манукян е единият от тях.

В съда стана ясно, че престъплението е извършено през месец септември 2024 година. Източвани са пари от бюджета на Министерството на културата през Театъра на Разград с т. нар. фиктивни трудови договори.

„Трудовите договори са били реални такива, но фиктивни от гледна точка на обстоятелството по тези договори. Хората, на чиито имена са сключвани, никога не са посещавали театъра в Разград и никога не са започвали да дават труда си в полза на този работодател. Били са набрани 40 лица, които са си предоставили личните си данни. Те са получили огромна сума пари, в сравнение с реалната сума, която са получавали работещите в театъра от много години“, уточни прокурор Гавраилов.

В рамките на 3 дни през септември, са постъпили плащания по над 500 000 лева на ден. За тези три дни дни са изплатени суми за 1 700 000 лева.

Касае се за няколко случая едновременно, като единият от групата е набирал хора, чиито лични данни са използвани за договорите. На тях са превеждани сумо от по 2 500 лева на ден, които те са връщали на въпросното лице.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

2 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина