АктуалноГрадътЗелен градКварталиМненияНовиниОбщина Пловдив

Ландшафтни архитекти ще охраняват Зелената система на Пловдив

Община Пловдив ще се опита да компенсира увеличената през миналия мандат цена на услугата в „Депо за неопасни отпадъци и Инсталация за биологично разграждане по закрит способ“ в село Шишманци чрез по-малко третиран отпадък и повече отпадък за рециклиране. Това стана ясно от участието на заместник-кметът на Община Пловдив „Екология и здравеопазване“ Иван Стоянов в БНТ подкаст „Къде живеем?“ с Камен Коларов. През юли миналата година на заседание на Общото събрание на Регионалното сдружение за управление на отпадъците – „Пловдив“ бе взето решение за близо 70 процентно повишаване на цената на  услугата – от 29, 92 лева без ДДС на 50,31 лева без ДДС на тон приет отпадък. 

“Това се е случило в предишния мандат. Ние го заварихме! Дали  е оправдано, дали – не … вече има сключен анекс. Увеличението се е случило. Оттук-нататък  ние ще искаме по-голям контрол по третирането на отпадъка, повече фракции, които са за оползотворяване и намаляването на количеството отпадък, тъй анализите, които четох за увеличаването на тази на тази сума с 20 лева е, че са се увеличили разходите за гориво, за резервни части, минималната работна заплата се увеличава, средната работна заплата се е увеличила и всички други материали”, обясни Стоянов и уточни: 

 До края на годината „Градини и паркове“ местят разсадника от частния терен

Община Пловдив смята, че е неизгодно да плаща по 36 хиляди лева на месец за частния терен, на който в момента е разположен разсадника на общинско предприятие „Градини и паркове“. Заради това той ще бъде преместен на терен в район „Северен“. Очаква се и 60 декара на „Пещерско шосе“ да бъдат прехвърлени на Общината въз основа на споразумение с Министерството на земеделието.

„Сключи се анекс за увеличаване на месечната вноска като наем към разсадника. Но новият директор на “Градини и паркове” е направил анализ, че, всички го знаем, че това е неизгодно да плащаме по 36000 лева на месец. Имаме едно споразумение с Министерство на земеделието за 60 декара земя на “Пещерско шосе”, които трябва да ги прехвърлят на община Пловдив, за да преместим разсадника там. А сега работим в посока да преместим разсадника – с вертикално засаждане на цветя, саксийно, с контейнери, до „Компостираща инсталация“. Така че тази година ще преместим разсадника, ако не целия поне част от него, за да можем да не плащаме наем. Има 10 декара до „Компостираща инсталация“ – там си има сондажни кладенци, поливна система, административна сграда”, заяви Иван Стоянов. 

Ландшафтни архитекти ще охраняват Зелената система на Пловдив. Влизат на заседанията на ЕСУТ

Нов отдел в община Пловдив ще следи за грижата и опазването на зелената система на града. Очаква се създаването на отдел „Зелена система“ да бъде одобрено на заседанието на общинския съвет днес. Структурата предвижда един началник отдел и по един ланшафтен архитект за всеки от шестте района. Те ще следят за състоянието на растителността, ще дават предписания и съвети за подходящи видове, ще дават препоръки за необходимото озеленяване към всяко разрешение за строеж. 

„В правилника на отдела ще има, че те ще присъстват на всеки ЕСУТ, който се провежда в община Пловдив и ще се следи за неговото изпълнение и за озеленяването, което се залага във всяко строително разрешение“, обясни Иван Стоянов. 

Според него „Градини и паркове“ и новият отдел ще въведат ред в зелената система на Пловдив и ще работят за разширяване на зелените площи по новия Общ устройствен план. Заместник-кметът обясни, че местната администрация кандидатства за 10 милиона лева по програма „Околна среда“, които бъдат използвани за ликвидиране на кални петна.

Цялото интервю с Иван Стоянов – заместник-кмет на Община Пловдив “Екология и здравеопазване”, можете да гледате в YouTube канала на БНТ Пловдив –https://www.youtube.com/watch?v=4KwTEN4SZ0A&list=PLeqUmrc00sPqZHM1195Us5xM9eiHy0q2t&index=2

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

19 коментари

  1. ето явна дискриминация срещу архитектурната Колегия!

    Защо само „ландшафтни“ ЛЕСНИЧЕИ?

    За пловдивските ГОРСКИ сТОПАНСТВА само фармацевти могат да помогнат реално, а не на думи!

      1. …СВИНЕТЕ ЗА ГЛАВНИТЕ БУКВИ, АМА СВИНСКОТО „ОФОРМЛЕНИЕ“ на ПодТеЛето претрупано с натруфени КРАСИВОСТИ задръства МОЯ дисплей и се пречка със запецнали „функции“ – та друго отношение не заслужава

  2. Хахаха, и кои са тези паркове, то няма такива, Лаута е погром, Отдих и Култура е на мутрите вече, ландшафта по градинките, които даже трева нямат…

    1. Моля за упътване къде мога да се доизуча та от моята квалификация като архитект да се доиздигна до

      ЛАНДШАФТЕН АРХИТЕКТ

      за да мога да стана Началник Отдел в СелСъвета та с чета от 6 ШЕСТИМА работливи подчинени да ОХРАНЯВАМ ОХРАНЕНИ СЕЛЕНИ …“СИСТЕМИ“…?

      Къде, в ЛесоТехническия в София ли?

      При ЛесоТехници, Ласничеи, Горски, Градинари = Зелено „строителство“…?

      1. Никакви АРХИ – ТЕКТИ (главни – строители) не могат да бъдат някои, които освен художествено композиционно естетическо образование НЯМАТ школовка и по инженерно-строителните дисциплини като Статика, СъпроМат

        ЗА ДА ПОЛУЧАТ ПРАВОСПОСОБНОСТ ДА …“ТЕКТИРА“, ДА СТРОИ.

        ЛЕСО-ТЕХНИЧЕСКИЯТ В СОФИЯ ПОДГОТВЯ ГРАДИНАРИ, ЛЕСОТЕХНИЦИ, ГОРСКИ …ЛАНДШАФТЕРЪТ НЕ Е АРХИТЕКТ!

        1. „ландшафт“ на немски, ЛАНДСКЕЙП на ингилизки, по французойски ще рече просто

          ПЕЙЗАЖИСТ.

          КАРТИНКАджия.

          ТЕКТиране никакво няма в това поприще. Никакъв ЕСУТ!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина