Колко точно са проблемите с транспорта в Пловдив?
Статистиката показва, че неуредиците по пътищата и автобусния транспорт в града под тепета са скочили двойно за половин година
Приемната на Омбудсмана – зарината от сигнали, включително, че пътници си препродават билети
Със 100 % повече са постъпилите сигнали по направлението „Транспорт и безопасност на движението“ в приемната на омбудсмана на Пловдив инж. Борислав Стаматов. Това показва „Анализ на постъпилите сигнали в приемната на Обществения посредник на територията на община Пловдив през първото шестмесечие на 2023 г.“
„През отчетния период в направлението постъпиха 22 броя сигнала, което е почти два пъти повече за същия период на миналата година, когато те бяха 13 броя. Така този ресор оглави класацията по жалби в институцията„, коментира инж. Стаматов.
Сигналите, освен много, са и изключително разнообразни, но все пак доминиращите са за:
– затруднено паркиране по улиците на Пловдив, а така също и проблеми с паркоместата пред блоковете на гражданите;
– липса на регламентирани паркинги;
– високи скорости при движението на моторните превозни средства, а оттам и масово искане за ограничаване на скоростта с изкуствени неравности (легнали полицаи);
– лоши, малки и неудобни автобуси в градския транспорт, които не се движат по график, закъсняват много, неработещи климатици и други;
– опасни, неосветени и неподдържани пешеходни пътеки;
– лошо състояние на тротоарната и уличната настилка, което не обуславя безопасно движение;
– поставяне на скоби на хора с увреждания за това, че са паркирали на „неподходящо място“. /Само че такива паркирания се осъществяват, поради липса или недостатъчни места за спиране и паркиране на правоимащи граждани, на което общината трябва да обърна специално внимание;
– други единични сигнали.
От кабинета на омбудсмана разказаха за един сигнал, който засяга един цял квартал, затворен между булевардите „Васил Априлов“, „Свобода“, „Копривщица“ и „Пещерско шосе“.
В това каре живеят не по-малко от 10 хиляди души. В случая гражданите се жалват, че поради въвеждане на новото еднопосочно движение в квартала, трудно се излиза от него. Също така те твърдят (а и при оглед от наша страна се потвърди това), че водачите масово нарушават знаците и то не поради това, че има хора, които просто са нарушители, а поради това, че излизането от квартала е затруднено, ако се спазват дословно знаците.
След отправено от наша страна искане до ОП „Организация и контрол на транспорта“ с молба за проверка и решение на казуса, от там излязоха с предложение, което в някаква степен решава въпроса относно затрудненото излизане от визирания квартал.
Общественият посредник е работил и по писмо на гражданин, публикувано в електронен сайт, където градският транспорт бе дефиниран, като „трагичен“.
„Там се описваха многото неблагополучия в него от движението на автобусите през лятото с отворени врати, през липсата на контрол относно препродажбата на билети от един гражданин на друг, та до неспиране на всички автобуси на спирките.“
Категорично може да се каже, че градският транспорт в Пловдив в този му вид е неефективен и трудно изпълнява обществените си функции, а за по-нататъшното му функциониране са необходими кардинални промени – това са изводите от Анализа.
П.П. Редакцията на Под тепето отправя питане към читателите си:
Смятате ли, че изброеното дотук напълно отразява проблемите в транспорта на Пловдив?
А вие, с какво друго сте се сблъсквали?
Сега като разтурят и бетонния мост / казвам не РЕМОНТ, а Разтуране защото при ремонта трябва да има и срок за завършване, а за Пловдив това не важи. /Виж ул.Даме Груев// половината град ще бъде отцепен. Скъпи половдивчани вместо да пишете до омбусдмана потърсете си правата в Общината или в Съда. Та да ви кажа, думата мазохист се определя като нужда от физическа или морална болка, унижение или подчинение. 12 години доказвате че сте точно това. Сега пак идват избори. Мислете !!!