Колко общински служители са необходими да завинтят една крушка? Точно толкова, колкото са необходими да забележат, че светлините на Пеещите фонтани не светят. За информация отговорът е „един“.
Това написа будният пловдивчанин Ивайло Спасов по повод казуса с неработещото осветление на Пеещите фонтани и размяната на реплики между бившия кмет Иван Тотев и директора на „Градини и паркове” Веселин Козарев.
Ситуацията с осветлението в парка силно напомня драмата с една велостойка в Капана, която накрая бе ремонтирана от дете, а не от общински служител. А това е ясен сигнал, че основни системи в общината не функционират, а положението в града е драматично зле. Пример- вижте неокосената градинка под терасата, входа или двора си. Пловдив е оставен на самотек, и това се вижда навсякъде- от неподдържаните зелени площи, до непочистените улици.
Ето и продължението на коментара на Ивайло Спасов във Фейсбук без редакторски намеси:
Липсата на рефлекс у множество общински служители (на всички нива) за това какво се случва в града извън преките им задължения, ясно пролича в поредната публична размяна на реплики. Бих желал да напомня, че актуалният договор с фирмата, поддържаща Пеещите фонтани, е подписан след проведена поръчка от настоящото управление и е в сила от 1 август миналата година. Надявам се, че г-н Козарев ще прочете в договора, че контролът по него се осъществява от настоящия кмет, а не от бившия. Репликата и препратката му обаче към някакви минали взаимоотношения ясно показва отказа да се гледа голямата картина в града и втренчването единствено в преките задължения. Според правилните им близо 547 са щатните бройки в „Градини и паркове“, 763 са тези в „Чистота“, 290 – в Общинска охрана и т.н. Дълбоко се съмнявам обаче, че на някой му е хрумнало да ги натовари (или поне техните преки ръководители на терен) да наблюдават и други ключови нередности, за да бъдат уведомени навреме общинските предприятия, които могат да ги отстранят. Ето защо на обикновените граждани, както и на някои преминаващи народни представители, им остава единствено да си мрънкат из фейса или по сайтовете. В правилника на „Градини и паркове“ е упоменато, че за неуредените въпроси се прилагат разпоредбите на Закона за общинската собственост и другите действащи нормативни актове. Именно в чл. 11 от ЗОС се казва, че „Имоти и вещи – общинска собственост, се управляват в интерес на населението в общината съобразно разпоредбите на закона и С ГРИЖАТА НА ДОБЪР СТОПАНИН.“ Добър стопанин ми липсва от известно време в Пловдив – такъв, който наблюдава и се грижи за цялата градинка, а не само за оградката ѝ.
Откакто бившите шефове на общински предприятия станаха районни кметове, градът е все по-занемарен.