АктуалноГласовеГрадътИзбор на редактораКултураНовиниОбщина Пловдив

Кога Пловдив ще има Обществен съвет за закрила на културното наследство?

Пловдив няма учреден Обществен съвет за закрила на културното наследство, по смисъла на чл. 17, ал. 1 от Закона за културното наследство, потвърди пред репортер на Под тепето ресорният заместник-кмет Пламен Панов.

Припомняме, че по-рано днес граждани внесоха в общината питане по темата.

Липсата на този съвещателен орган е слабост, но това не означава, че Община Пловдив не опазва движимото и недвижимото културно наследство. Има множество други инструменти, с които това се случва„, коментира Панов.

Архивите на медията ни обаче показват, че Пловдив вече има Обществен съвет за културата и културното наследство и той е факт от 21 май 2015-а г, тогава културни дейци от града учредяват независимия орган в Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“, а на събитието не присъства никой от тогавашната администрация на Пловдив, въпреки, че създаването на въпросния съвет е залегнало в Културната стратегия на Община Пловдив 2014 – 2024 г. След тази дата, никъде в медийните архиви не се появява информация за някаква дейност от страна на така учредената гражданска инициатива. Няма данни и за официално припознаване на въпросния съвет от страна на управата на Пловдив по онова време.

По мнението на настоящия зам.-кмет по култура, в този случай е ставало дума за начинание на активисти – ентусиасти, което не кореспондира пряко с цитирания по Закона орган.

„Създаването на Обществен съвет за закрила на културното наследство, като съвещателен
орган към общината, по силата на ЗКН става със заповед на кмета. Съгласно Закона, той трябва да има правилник за дейността си, секретар и т. н. Както например, Консултативния съвет по въпросите на туризма, който от години функционира към Община Пловдив и в правомощията му е и разглеждането на Годишната програма за развитие на туризма“, уточни за Под тепето Пламен Панов.

На въпрос на медията ни „на какво точно се дължи липсата на този орган“ той заяви, че в момента Министерство на културата готви промяна в Закона за културното наследство.

Проблемът е, че все още има липси в Закона. Необходимо е те да бъдат разписани от законодателя. Освен функцията на този Обществен съвет, е нужно да се дадат ясни критерии и указания за това как функционират тези съвети, от колко и какви членове да са съставени и други. Към този момент върви такава процедура. МК има ангажимент за конкретните насоки и и на база на това да се направи правилник, за да работи. Трябва да е ясно също дали ще разглежда само въпросите на движимото или и недвижимото културно наследство и прочие„, конкретизира Панов.

Той се обяви категорично „За“ това Пловдив да има такъв Съвет и очаква, след като минат промените в Закона, той да бъде направен.

Още повече, че предстои и създаването на нова Културна стратегия стратегия на Община Пловдив за следващия период„, допълни заместник-кметът по „Култура, археология и туризъм“.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по програми за свободата на словото и разследваща журналистика.

9 коментари

  1. Ама каква закрила, пуснете руините от тютюневите складове да се строят, опасни са. Да се запазят фасадите и да се направи малък музей. Вижте колко добре замислено и изпълнено стана със завод Петър Ченгелов и после наречен Флавия. Стига си бръщолевил съвети за защита, да се строят, няма от какво да защитаваш тия отломки. Писна ни на нас пловдивчани да ги заобикаляме и да се притесняваме за децата ни като отиват на училище.

    1. Какъв пловдивчанин си ти, наричайки Тютюневия град руини?!! Мафията пали и руши, строи мутробароци, а балъците оправно бързат да им “ довършват“ мародерството… мила родна кочина.

      1. Ти сляп ли си, живеем до Тютюневия град. Там сме родени и ние и родителите ни. Опасно е, все едно е имало бомбардировка. Отвратително е като се стъмни. Трябва много бързо до се строят. По цял сват няма такива разрушени сгради, толкова много на едно място. Кое е сложното, запазваш фасадата, правиш малък музей, в който разказваш историята на тютюневия град. Айде стига толкова години с тая защита на културно наследство. Какво му е наследството, че правили тютюн. Един музей стига.

  2. Защо в Пловдив – европейска столица на културата – 2019, Общината все още не е написала и приела Стратегия за опазване на културното наследство и Планове за опазване и управление на единични и групови недвижими културни ценности, както изисква Закона за Културното Наследство? Цели 30 години не им стигнаха на „управленците“ да си свършат работата. Пълен провал на политиката по опазване на културното наследство на Пловдив. Пълна липса на Държава, пълна липса на Община. В Закона за културното наследство е записано, че КМЕТОВЕТЕ на общини организират и координират осъществяването на политиката по опазване на културното наследство, Общинските съвети приемат стратегия за опазване на културното наследство, а общинските администрации поддържат регистрите на движими и недвижими културни ценности.
    В Пловдив липсва и политика, и стратегия, и регистър. Виж интервюта по темата колкото искаш.
    Докато не бъде приета Стратегия за опазване на културното наследство на Пловдив и планове за опазване и управление на паметниците на културата в града, частните интереси ще продължават да бутат ценни сгради и да рушат уникалния градски пейзаж.

    1. Кое рушат, руините и отломките на тютюневите складове. Живеем около тях сякаш сме бомбардирани. Стига сте мислили глупости. Да се строи и изчисти за да живеем човешки!

    2. Стига с тия регистри и стратегии, някои чиновници седят там и взимат пори. Какво култура в тия разпаднали си сгради, нямате ли срам. Още агенции, още служби, още пазители.

        1. Закони има и трябва да се спазват. След като имаш строителна документация от Общината
          можеш да строиш. Кому са нежни съвети за защита, кое да защитават – падащите отломки. С такива съвети се създават условия за корупция и Пловдив съвсем ще заприлича на разрушен, призрачен град. Виж в центъра тютюневите складове. Те са ужас! Стига с тая фалшива защита. Авно трябва да се назначат някакви чиновници на заплата.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина