АктуалноГрадътЖивотКултураНовини

Как звучат мозайките в Епископската базилика?

Снимка: Бен Еаловега

„Епископската базилика на Филипопол е едно съкровище, което България тепърва ще започне да оценява. Смятам, че както хората ходят на поклонение по Ел Камино де Сантяго де Компостела, така и към България ще има такъв интерес. Познавам няколко души в Англия, които вече организират турове за посещение на тези свети места в България“. Това казва родената в Пловдив българо-английската композиторка Добринка Табакова, която облича в музика историята на 1700-годишните мозайки в Епископската базилика на Филипопол. Нейният клавирен квинтет „Каменна следа“ проследява дългото завръщане към живот на мозайките в Базиликата, смятана за една от първите църкви, построени след легализирането на християнството в Римската империя през 313 г.

Историята им е като от филмите. Изработени през IV век от н.е. като символи на християнската вяра, полуунищожени на два пъти през следващите 200 години и впоследствие изоставени, те лежат забравени под слоеве пръст и развалини в продължение на четиринадесет века. Открити са случайно през 80-те години на миналия век и след четири десетилетия на несигурност поради политически промени и липса на средства вдъхновяват създаването на модерен посетителски център в сърцето на старинен Пловдив. А композиторката Добринка Табакова решава да облече тази драматична история в музика.

Произведението й не само предава величието на храма и значението му в историята на ранното християнство, но също така улавя една от най-любопитните черти на християнската вяра в древността – изобразяването на душите на миряните като птици.

Мозаечният под на Базиликата е ярък пример за това. Осеян е със стотици птици с ярко оперение и в изключително правдоподобни пози – пристъпващ горделиво мъжкар, екземпляри, съсредоточени в търсене на храна, хранеща малкото си майка и друга в отбранителна поза.

Световната премиера на „Каменна следа“ се състоя в Епископската базилика в Пловдив това лято като част от фестивала за камерна музика „Неотъпкана пътека“, а любителите на музиката по света могат да гледат премиерата му в YouTube от 19:00 ч. източноевропейско време в петък, 22 декември. (Вижте трейлъра накрая на интервюто.)

Произведението е създадено по поръчка на фестивала „Неотъпкана пътека“ с подкрепа от фондацията за нова музика „Ернст фон Сименс“.

Добринка Табакова има дългогодишен опит в композирането на музика за прочути места и личности. Писала е кантата по случай 400-годишнината от смъртта на Шекспир, химн по случай Златния юбилей на кралица Елизабет II и композиции, вдъхновени от композитора Франц Шуберт, парка на релси „Хай Лайн“ в Ню Йорк, тайнствената Родопа планина в България и много други. От 2017 г. е резидентен композитор към Концертния оркестър на Би Би Си. Смятана е за един от обещаващите композитори на своето поколение, а според HuffPost Culture & Arts творбите ѝ са „приковаващи, пронизително красиви и често сияйни“.

Въпреки че живее в Лондон от 11-годишна възраст, музиката на Добринка Табакова е силно повлияна от българските ѝ корени. Най-новата ѝ творба, написана съвместно с шест други източноевропейски композитори, е реквием в памет на жертвите на комунистическите режими в региона. Премиерата на реквиема се състоя на 16 декември 2023 г. в румънския град Тимишоара, тазгодишната Европейска столица на културата.

През 2014 г. дебютният авторски албум на Добринка Табакова „Струнни пътеки“ е номиниран за награда „Грами“.

Добринка Табакова разказва за „Каменна следа“, за влиянията върху творчеството ѝ и за все по-притегателната сила на България, проявяваща се в партньорства като ежегодното ѝ участие във фестивала за камерна музика „Неотъпкана пътека“ в Ковачевица, в интервю за https://us4bg.org/bg/.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина